Saldırı takip altında nasıl oldu?
Cumhurbaşkanı Gül, bombalı saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi. Gül, "Hem emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur" dedi.
GÜNDEM , 16 Mayıs 2013 Perşembe, 13:54
Saldırı takip altında nasıl oldu?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bombalı saldırıların yaşandığı Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi. Cumhurbaşkanı Gül, beraberindeki İçişleri Bakanı Muammer Güler ile ilk olarak Reyhanlı Kaymakamlığı'nı ziyaret etti.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Gül, "Bugün bu acıyı en derinden hissettiğimi, devletimizin bütün imkanlarıyla halkımızın yanında olduğunu göstermek için buradayım. Türkiye'de tek hamlede yapılan terör olaylarında en çok kayıp verdiğimiz ve en çok acı çektiğimiz bir olaydır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Ve bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum ki bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar eninde sonunda cezalarını göreceklerdir.

Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa, bu muhakkak yapılacak. Bu olayın içinde, dışında, bir şekilde kimler bulaştıysa, kimler teşvik ettiyse hesabı sorulacaktır.

'KİMSENİN YANINA KALMAZ'

Bunun Reyhanlı'da yapılmasının da nedenleri vardır. Halkımızı kışkırtmak, birbirine düşürmek istenmektedir. Yanlış yapanları bulmak emniyetin, istihbaratın işidir. Kimsenin yanına kar kalmaz.

'NASIL OLDU DA KAÇTI?'

Bölgemiz olağanüstü bir süreçten, dönemden geçiyor. Birdenbire nüfus artışları oldu. Kötü niyetlilerin arayıp da bulamadığı bir ortam. Böyle bir ortamda devlet, emniyet, istihbarat teşkilatları gerekli önlemleri alır. Gerek emniyet teşkilatımız gerek Milli İstihbarat Teşkilatımız hep koordineli çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir. Her iki teşkilat da, bugün zanlı olarak mahkemelere taşınan isimleri zaten takibe almışlardı ve takip ediyorlardı. Bu tip bazı eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Her iki teşkilatın da bu yönde uyarıları ve çalışmaları var. Burada şunun düşünülmesini isterim; 100 tane olaydan 99'unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız. Ama bir tanesi elden kaçınca bu acılar çekilir, durum budur. Şüphesiz hepimizin görevi yüzde 100 başarılı olmaktır. Nerede, nasıl oldu? Bu kadar takip altında olup, nasıl oldu da kaçtı ve gerçekleşti? Bununla ilgili de çalışmalar, araştırmalar yapılıyordur.

Bizim bütün arzumuz Suriye'de akan kanın durması. Suriye halkının da nasıl demokrasinin nimetlerinden, özgürlüklerin nimetlerinden faydalanan, hukukun üstünlüğünden faydalanan halklar gibi hakkı vardır ve talepleri meşrudur. Bu konunun uzamaması, bizim bütün arzumuz budur.

Suriye konusunda uluslararası kamuoyu başından beri hamaset yaptı" diye konuştu.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Ziyaret öncesi kaymakamlık binası çevresindeki bazı binalara Türk bayrağı asıldığı görüldü. Kaymakamlık binasında ve gazetecilerin ekipmanlarında dedektör köpekle kontrol yapıldı. Bir polis helikopterinin havadan güvenlik sağladığı, Antakya-Reyhanlı yolunda çok sayıda asker ve polisin önlem aldığı gözlendi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR