Samet Aybaba'dan Milli Takım'a yeşil ışık!
Mircea Lucescu'nun koltuğunun sallandığı şu günlerde Erman Toroğlu'nun "Milli Takım için en doğru isim Samet Aybaba" sözlerini değerlendiren tecrübeli çalıştırıcı, "Erman Hoca doğrucudur. Doğru da söylemiş" şeklinde görüş belirtti.
BURSASPOR , 29 Kasım 2018 Perşembe, 08:02
Samet Aybaba'dan Milli Takım'a yeşil ışık!

ERMAN HOCA DOĞRUCUDUR

A Milli Futbol Takımı'nın UEFA Uluslar Ligi'nde küme düşmesinden sonra teknik direktör Mircea Lucescu'nun koltuğunun sallandığı şu günlerde Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba'dan ilginç bir çıkış geldi. Katıldığı canlı yayında A Spor yorumcusu eski hakem Erman Toroğlu'nun 'Milli Takım için en doğru isim Samet Aybaba' şeklindeki sözleri hatırlatılan deneyimli çalıştırıcı Milli Takım'a yeşil ışık yaktı. Samet Aybaba, "Çok teşekkür ederim. Erman hoca dostumuzdur. Kendisini de çok severim. Doğrucudur. Bence de doğru söylemiş." sözleriyle Lucescu'dan sonra bu göreve talip olabileceğinin sinyallerini verdi.

TAKIM İNANILMAZI BAŞARDI

Akhisarspor maçını değerlendiren Samet Aybaba, "Oyuncularımız iyi bir dönüş gösterdi. Deplasman takımlarının çoğu defansa dayalı, kontratak futbolu benimsiyor. Bizim takım Akhisar'da ikinci yarı inanılmazı başardı. Deplasman takımı gibi değil, dikine oynadı, güzel goller attı. Kazanmasalardı da bunları yine söylerdim. Biz rakibimizi 2-0 ya da 3-0 yenseydik bu kadar etkili olmazdı. Ama şimdi daha da etkili oldu." dedi. Oyuncularını tebrik eden Samet Aybaba, "Onları kutluyorum ama bu bir başlangıç. Şimdi dört maçımız var. Bu performansı bu maçlara yansıtmamız lazım." diye konuştu.

VAR'ı kullananlar yeterli mi?

Bu sezon VAR kararlarından en çok canı yanan takım olduğunun hatırlatılması üzerine Samet Aybaba, "VAR hakkındaki düşüncelerimi ilk hafta Fenerbahçe ile oynanan maçta söylemiştim. 'Herkese Var da bize yok mu?' diye yaptığım çıkış 'Slogan olur' demiştim ve oldu da. Sonuçta VAR'ı insan yönetiyor. Hata elbette olacak. Ama bu kararı veren arkadaşların yeterli olup olmadığını değerlendirmek lazım. Biz o noktada hiç etkili değiliz. 'Yeterli mi, değil mi? Bu hatayı yapabilir mi yapamaz mı?' Önce bunu tartışmalıyız. Sorunlar orada başlıyor diye düşünüyorum." şeklinde görüş belirtti.

Seyirci gelirse motive oluruz

Sezon sonu için ilk sırada yer almayı hedeflediklerini söyleyen Samet Aybaba, "Biz ilk 10 sırada ligi bitirelim, geleceğe yönelik adımlar atalım diye hesap yapıyoruz. Birlikte iyi iş çıkarabileceğimizi gösterelim de insanlar da peşimizden gelsin, daha da hareketlensin futbol şehri diye düşünmüştük. İyi gidiyor. Daha da iyi olabilirdi. Çok iyi oynadığımız maçları kazanamadık. Kazanabilseydik puan anlamında çok farklı yerlerde olurduk. Biz ilk 10 içinde bir yerlerde ligi bitirmeyi planlıyoruz. Tabii ki sahamızda iki önemli maç oynayacağız. Seyircimize ihtiyacımız var. Futbol şehrine ihtiyacımız var. Onlar tribüne gelirse oyuncularımız maçlara daha motive olur. Birlikte hareket ederek bu maçları kazanmayı planlıyoruz." diye konuştu.

Baskıyı seviyorum

Samet Aybaba taraftar baskısını kaldırmanın tecrübeyle ilişkili olduğuna değindi. Deneyimli teknik adam, "Taraftar baskısı ile çalışmak kolay değil ama seviyoruz. Ben futbol şehri diye Bursa'ya geldim. 'Harekete geçirelim, bir şeyler güzel olsun.' diye uğraşıyoruz. Ben seviyorum. Taraftar bağıracak elbette. İyiyken lehimize, kötüyken aleyhimize tepkiler gelecek. Bunlara alışkın olmak lazım. Zaten o gücü kendinizde bulamıyorsanız bu takımlarda çalışmamak lazım." sözlerini sarf etti.

Çok farklı şampiyonlar çıkar

Ekonomik krizin büyük-küçük kulüp ayrımını ortadan kaldırdığını belirten Samet Aybaba, "Bu ekonomik durum devam ettiği sürece daha da eski şampiyon takımları ilk sıralarda göremeyeceğiz. Futboldaki ekonomik çöküş bu kulüplere çok yansıyacak. Bu bence bir başlangıç. Daha iyi organize olan, kemikleşmiş, kendi içinden çıkan kadroyu oluşturan, üstüne de doğru düzgün transfer yapabilen, 4-5 kaliteli iyi oyuncu alarak bu işi organize eden takımlar üst üste şampiyon bile olabilirler. Artık büyük takımdı, şöyleydi, böyleydi gibi söylemler geride kaldı." dedi.

Hayatlarının deparını attı

Samet Aybaba genç futbolcularla çalışmanın kendisine haz verdiğini dile getirerek, "Genç futbolcularla çalışmayı seviyorum. Onları içimize alarak bize enerji katacaklarına inanıyorum. Takımdaki enerji de bundan yükseliyor. Onların istekleri, coşkuları takıma olumlu yansıyor. Akhisar'da arkadaşları gol attı, kulübedeki bütün gençler hayatlarının en hızlı, deparını atarak Ramazan'a koştu. Bunu görmek bana keyif veriyor. Dünyanın en büyük keyiflerinden biridir bu" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR