Saray'ın konukları bu kez çocuklar! - Haberleri - Bursa Hakimiyet
Saray'ın konukları bu kez çocuklar!
Cumhurbaşkanı, aralarında dünyanın en hızlı okuma rekoruna sahip, bayrak duyarlılığı olan, toplumsal meselelere kayıtsız kalmayan, özel yeteneklilerin de bulunduğu 200 çocuğu Saray'da ağırlayacak.
GÜNDEM , 21 Nisan 2016 Perşembe, 10:20
Saray'ın konukları bu kez çocuklar!
Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, aralarında dünyanın en hızlı okuma rekoruna sahip, bayrak duyarlılığı olan, toplumsal meselelere kayıtsız kalmayan, özel yeteneklilerin de bulunduğu 200 çocuğu,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlayacak.

YEMEKTE BİR ARAYA GELECEKLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığının 81 ilden belirlediği 81 çocuğun yanı sıra 30'u şehit ve 32'si gazi çocuğu olmak üzere, 22 üstün yetenekli, 6'sı özel eğitim kurumlarından ve 29'u da sevgi evlerinden gelen, toplam 200 çocukla yemekte bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlanacak özel çocukların farklı hayat hikayeleri bulunuyor.

İstanbul'da yaşayan, henüz 5 yaşında olmasına rağmen, dört haftada okuma yazma öğrenen ve  Soma faciasından etkilenerek madenci kıyafeti tasarlayan Ahmet Yiğit Başoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlanacaklar arasında.

Uşak'tan ilkokul 4. sınıf öğrencisi  Ümmü Gülsüm Naz, bilgisayar almak için kumbarasında biriktirdiği 450 lirayı Esed ve Rus güçlerinin saldırıları nedeniyle zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenlerine bağışladığı için  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından misafir edilecek.

DÜNYANIN EN HIZLI OKUYAN İNSANI

Gaziantep  Sanko Park Alışveriş Merkezi'nde noter huzurunda hızlı okuma rekor denemesi gerçekleştiren Hataylı 4. sınıf öğrencisi Tarık Yiğit de  23 Nisan'da Erdoğan'ın konuğu olacak.

"Çılgın Öğretmen" adlı kitabın 67 sayfasını 1 dakikada okuyarak, 11 bin 725 kelimeye ulaşan Yiğit, Amerikalı Mariel Aragon'un 6 bin olan rekorunu ikiye katlayarak, "Dünyanın en hızlı okuyan insanı" olmayı başarmıştı.

Annelerinin ütü yaparken yorulmaması için "Otomatik Ütü Projesi" geliştiren Kayserili ikizler Tarık ve Rümeysa  Mut da Külliye'de ağırlanacak.

Kırıkkale'de yaşayan 11 yaşındaki  Cihan Yılmaz, Kurtuluş Mahallesi'ndeki evlerinin önünde yol kenarında bulduğu bir miktar parayı Cumhuriyet  PolisKarakolu'na teslim ettiği için Erdoğan'ın davetlileri arasında yer aldı.

8 YAŞINDA, GÖRME ENGELLİ VE OTİSTİK, BEETHOVEN'IN ESERLERİNİ ÇALIYOR

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlanacak  Yalova'da yaşayan 8 yaşındaki görme engelli ve otistik İrem Fitöz, Ludwig van  Beethoven, Georges Bizet gibi ünlü bestecilerin eserlerini piyanoda çalabiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın misafir edeceği,  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi Kaan Yıldırım, iki, üç ve dört basamaklı sayılarla zihninde çarpma, bölme, toplama ve çıkarma yaparak, sonucu saniyeler içinde bulabiliyor.

BAYRAK HASSASİYETİ BÜYÜK YANKI UYANDIRMIŞTI

Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde, geçen yıl  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sabahı rüzgarın etkisiyle yüzüne çarpan bayrağı üç kez öperek, alnına koyduğu güvenlik kamerası kayıtlarına yansıyan ve sosyal medyada büyük ilgi gören  Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi 8 yaşındaki Beren Nafi Alsan bu davranışının ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Külliye'de misafir edilerek alacak. Beren Nafi'nin ikizi Ceren Nur da davetliler arasıda.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR