Sarımsak kalbe iyi geliyor
Liverpool John Moores Üniversitesi'nden Prof. Dr. Khalid Rahman, sarımsağın kalp, kanser ve yaşlılıkla ortaya çıkan hastalıkları önlediğini, ayrıca çok güçlü bir antioksidan olduğunu söyledi.
SAĞLIK , 20 Nisan 2013 Cumartesi, 13:57
Sarımsak kalbe iyi geliyor

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen bir konferansta "Sarımsak ve Kardiyovasküler Hastalık İlişkisi" ele alındı. BAÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen konferansa, Liverpool John Moores Üniversitesi'nden Prof. Dr. Khalid Rahman konuşmacı olarak katıldı. Rahman, “Sarımsak ve Kardiyovasküler Hastalık, Mitolojinin Arkasındaki Gerçek” konusunu ele aldı. Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'ndaki konferansa dekanlar ve müdürlerin yanı sıra çok sayıda öğretim elemanı ile öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Khalid Rahman, sarımsağın kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıkları önlediğini, ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu belirtti. Rahman, gerçekleştirdiği sunumdaki verileri, kardiyovasküler hastalıkları önlemede bekletilmiş sarımsak ekstraktının (AGE) rolünü araştıran, 'Nutrasötiks Araştırma Grubu'nun (Nutraceuticals Research Group) elde ettiği bilimsel verilere dayandırdı. Konferans büyük bir dikkatle takip edildi.

Prof. Dr. Khalid Rahman ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Adil Hişmioğulları, konferans sonrasında BAÜ Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan’ı makamında ziyaret etti. Rektör Alkan, konferanstaki sunumundan dolayı konuğuna teşekkür etti. BAÜ Rektörü Mahir Alkan, burada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Khalid Rahman'a hediye verdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR