Satın aldığı uçak firmasıyla Türk bayraklı şov
Bursa’nın köklü sanayi kuruluşu B Plas’ın aldığı ‘Aquila’ uçakları Almanya’da açılan fuarda, kuyruklarına işlenen Türk-Alman bayraklarıyla ilgi gören modellerden biri oldu. Aero Friedrichshafen 2016 fuarında 4 bin 820 kişi uçağı yakından incelerken 23 satın alma teklifi yapıldı.
EKONOMİ , 26 Nisan 2016 Salı, 11:45
Satın aldığı uçak firmasıyla Türk bayraklı şov
Almanya’da geçen hafta düzenlenen 'Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’na 36 ülkeden 606 Firma, yüzlerce yeni model uçak ve dünyanın farklı ülkelerinden binlerce ziyaretçi katıldı. Dünyanın sayılı havacılık ve uzay sanayi fuarları arasında yer alan Aero Friedrichshafen Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda ilk kez bir Türk firması boy gösterdi. Geçen Aralık ayında olan Almanya’nın önde gelen uçak firması Aquıla’ı satın alan Bursa’nın köklü sanayi kuruluşu B Plas’ın Türk-Alman bayraklarıyla işlenmiş Aquıla uçakları fuarın en ilgi gören modelleri oldu. 

İlk kez bir Bursa firmasının ziyaretçi olarak değil katılımcı olarak katıldığı Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda Avrupa ve Türkiye’den gelen ziyaretçilerin de gurur kaynağı oldu. Böylesine önemli bir fuarda ilk kez Türk bayraklarıyla karşılaşmalarının şaşkınlığını yaşadıklarını kaydeden uçuş tutkunları Celal Cingöz, Hüseyin Ercan, Serkan Özacarlı ve Hakan Çetinkaya'nın uçağın kuyruğundaki bayrağın kendilerine gurur verdiğini anlattı.

Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda uçak devleri ile yarışan AQUILA 211 GX modeline fuar süresince 4 bin 820 ziyaretçi yakından incelerken, 23 satın alma teklifi yapıldı. 150 yıllık sanayi geçmişi ile Bursa sanayinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen, ilk kez çıktıkları dünya vitrininde gösterilen yoğun ilginin kendilerine büyük moral verdiğini söyledi. 

Gökçen, Aquila'nın 95 oktan normal benzinle çalışan son derece ekonomik, yüksek performanslı, sağlam, teknolojik, argodinamik, özel kompozit yapısı, dizayn, üretim, servis ve yedek parça olanakları ile sahip olduğu çok sayıdaki uluslararası yetki sertifikasyonlarına dikkati çekti. Aquila'nın özellikle uygun bakım maliyetiyle diğer firmalara fark attığını hatırlatan Gökçen, kamuoyunun önümüzdeki haftalarda açıklayacakları yeni motor ve modelleriyle yine Aquila'yı konuşacağını da söyledi. Gökçen, bu sürecin başlamasında ve büyümesindeki desteklerinden dolayı başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile yerli uçak üretimi için yanlarında olduğunu açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlara teşekkür etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR