Savcılıktan flaş 1 Mayıs kararı
Ankara'daki 1 Mayıs gösterilerinde gözaltına alınan 43 çocuk hakkındaki soruşturmada 13 gün içinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
GÜNDEM , 11 Haziran 2014 Çarşamba, 14:01
Savcılıktan flaş 1 Mayıs kararı

Savcılık, 1 Mayıs’ın bayram olduğunu, toplantı ve gösteri için izin gerekmediğini ve katılmanın da bir hak olduğunu vurgularken; çocukların da hangi davranışları ile yasaları ihlal ettiğinin anlaşılmadığını belirtti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen 1 Mayıs’ta uyarılara rağmen dağılmadıkları iddiası ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal suçlamasıyla gözaltına alınan 43 çocuk hakkında, geçen 13 Mayıs’ta kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda şöyle denildi: “1 Mayıs kutlamalarının bayram olarak kutlandığı, o tarihte yapılan gösterilerin katılmanın bir hak olduğu, toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak için önceden izin alınmasına gerek olmadığı, suça sürüklenen çocukların hangi davranışları ile gösteri yürüyüşlerine aykırı davrandıklarının tespit edilemediği, atılı suçun koşullarının oluştuğu yönünde dosyada şüphe oluşturacak deliller bulunmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR