SGK milyonlarca kişiyi borçlu çıkardı!
Milyonlarca kişi Genel Sağlık Sigortası (GSS) mağduru oldu. Borcu olanlara yapılan yapılandırma sayesinde SGK'nın yaptığı yanlışlar da gün yüzüne çıktı. Milyonlarca kişi SGK'ya borçlu görünüyor.
EKONOMİ , 04 Mart 2015 Çarşamba, 10:59
SGK milyonlarca kişiyi borçlu çıkardı!
GSS, yani en basit tanımıyla sigortası olmayanlara devletin yaptığı sağlık sigortası. 2012 yılında alınan kararla zorunlu hale getirilen GSS'ye gelir durumuna göre ödeme yapılıyor. Bunun için de bağlı olunan Kaymakamlık'tan 'Gelir Testi' yaptırmak gerekiyor.

MEĞER YILLARDIR BORÇLUYMUŞUZ

Torba Yasa ile gelen borç yapılandırma bir gerçeği de ortaya çıkardı. SGK verilerine göre milyonlarca kişi borçlu ama kimsenin bundan haberi yok. Herhangi bir bilgilendirme sistemi bulunmayan SGK, kimilerine 3 bin TL kimilerine 5 bin TL borç çıkardı. Hatta sigortalı çalıştığı dönemlerden borçlu çıkanlar bile var. Yaşanan bunca mağduriyeti ve SGK'nın bu hatasını düzeltmek de yine vatandaşa düşüyor. Bağlı bulunulan SGK'ya giderek borç görünen döneme ait itirazların bulunduğu belgeleri sunmak yeterli oluyor. Örn; 25 yaş altı erkek borçlu göründüğü dönemde öğrenci ise bu borcu sildirebiliyor.(Kadınlarda ise yaş sınırı yok)

2-3 GÜNLÜK BİLE BORCUNUZ ÇIKABİLİR

İş değişimi sırasında 1 hafta 10 gün işsiz ve sigortasız kalınabiliyor. SGK, kimilerinde bu günleri bile hesaba katmış. Hatta erkeklerde mezuniyet tarihi ile işe giriş tarihi arasındaki dönem de önemli. Yani 2-3 günlük borcunuz bile çıkabilir. Borçlu olup olmadığınızı https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ internet adresi üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerinizle giriş yaptığınız sayfada borcun tüm detayları hangi aya ve yıla ait olduğu, tutarı gibi bilgiler yer alıyor.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ...

Borcunuzun göründüğü tarihlerde çalışıyorsanız bunu kanıtlamanız gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK'dan sildirme işlemini yapabiliyorsunuz.Ancak eğer borçluysanız şu an sigortalı çalışsanız dahi Kaymakamlık'tan gelir testi yaptırmak zorundasınız. Çünkü borcun tutarı yapılan gelir testine göre belirleniyor.

BORCU ÇIKAN DERDİNİ TWETLEDİ

Max Payne @nameisdantene
borç girdiren bir ülkeyiz abi borç borç bir şey yapmadan hapse giren tek insan olursam şaşırmam gss çok sakat bilmeden borç yazıyolar

RAMAZAN YILDIZ @TURKRAMCO
Çankaya,  Ankara Sn @memetsimsek GSS borcu arttı ama ödeyeceğimiz parayı Dolara mı gömsek yükselir mi ? Zaten İİBF ye kadro vereceğin yok yolumuza bakalım.

Ayşe Büşra @aysebusraaa
SGK borç sorgulama ile prim borcu öğrenme: SGK borç sorgulama sayesinde sigortalılar prim borçlarını kolay bir...

Derman @onurderman
Ssk'sını sgk'sını ogs'sini hgs'sini ÖTV'sini kdv'sini...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR