'Şikede kumpas' operasyonu Bursa'ya sıçradı
Şikede kumpas iddialarına ilişkin İstanbul merkezli olmak üzere 28 ilde eş zamanlı operasyonlara başladı. Şu ana kadar hakkında gözaltı kararı bulunanlardan 45'i gözaltına alındı.
BURSA , 19 Nisan 2016 Salı, 07:53
'Şikede kumpas' operasyonu Bursa'ya sıçradı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fuzuli Aydoğdu'nun yönettiği operasyonda aralarında rektör, gazeteci, polis şefleri ve avukatların da olduğu 6'sı tutuklu 64 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu kaydedildi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen operasyon sabahın ilk ışıkları ile birlikte 28 ilde eş zamanlı başladı.

Soruşturma çerçevesinde "terör örgütü kurmak", "terör örgütüne üye olmak", "yasa dışı dinleme" gibi iddialara yönelik 6'sı tutuklu 64 kişi hakkında işlem başlatıldı.      

28 İLDE OPERASYON

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Adana, Adıyaman, Ağrı, Amasya, Artvin, Bartın, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Muş, Niğde, Siirt, Sivas, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'da eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.      

ŞU ANA KADAR 45 GÖZALTI

Operasyonda, Sivas'ta 2 polis memuru, Malatya'da eski bir polis memuru ve Şanlıurfa'da Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğünde görevli 5 polis memurunun da aralarında bulunduğu 45 şüpheli gözaltına alındı.      

Gözaltı kararı bulunan 58 kişiden 48'inin polis, 5'inin avukat, 3'ünün gazeteci, 2'sinin de vatandaş olduğu kaydedildi.

Gözaltı listesinde olduğu iddia edilen isimler şöyle;

-KPSS soruşturmasında da adı geçen Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan
-Fethullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli
-Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Odatv ve Şike gibi operasyonları yöneten emniyet müdürleri Nazmi Ardıç, Tufan -Ergüder, Mutlu Ekizoğlu ve Yurt Atayün gibi emniyet müdürlerinin avukatlığını yapan avukat Cemalettin Mutlu 
-Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Karakuş (Aynı zamanda TFF eski Tahkim Kurulu üyesi)
-Mutlu Ekizoğlu (Şike operayonunu gerçekleştiren eski Organize Suçlar Şubesi Müdürü)
-Ekizoğlu’nun o dönem yardımcılığını yapan şube müdür yardımcısı Ahmet Davulcu
-Eski Organize Suçlar Şubesi Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri İbrahim Emre (Ergenekon soruşturmasında
-Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün İzmir’de Zekeriya Öz ile birlikte tanık olarak ifadesini alan isim)
-Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı     
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR