Silah fabrikası müdürü böyle kelepçelenmiş
MKEK Fabrika Müdürü Mustafa Tanrıverdi'nin gözaltına alındığı operasyona ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Tanrıverdi, gözaltına alınıp elleri arkadan kelepçeleniyor.
GÜNDEM , 13 Nisan 2016 Çarşamba, 09:45
Silah fabrikası müdürü böyle kelepçelenmiş
Geçtiğimiz hafta Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, ABD’de silah fabrikası bulunan Türk iş adamına MP-5 ve MPT-76 marka silahların çizim ve üretim planlarını satarken suçüstü yakalanmıştı. Suçüstüne ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Sabah'ta yer alan habere göre operasyonun başlangıç tarihi Aralık 2015'e dayanıyor. İddialara göre, Tanrıverdi'nin şüpheli faaliyetleri Aralık 2015'te MİT'in radarına takıldı. Fabrika müdürü, elindeki bilgileri satmak için sadece ABD'de değil Avrupa'daki çeşitli başkentlerde bulunan silah üreticileriyle de temasa geçti. Tanrıverdi, MPT-76 ve MP-5 tüfeklerinin planlarının satışı konusundaki somut girişimlerde bulununca düğmeye basıldı.

KELEPÇELENDİĞİ ANLAR

Konu Mart ortasında adli makamların önüne geldi, Ankara Organize Suçlar Şube Müdürlüğü devreye girdi. Operasyon için Kırıkkale değil, Ankara seçildi. Tanrıverdi, 06 Nisan 2016'da Eskişehir Yolu üzerindeki Çiçek Lokantası'nda gerçekleştirilen operasyonla yakalandı.

Tanrıverdi'nin evinde yapılan aramada başka ülke ve firmalara devlet sırlarını satarak elde ettiği yüklü miktarda para ele geçirildi. Tanrıverdi gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından elleri arkadan kelepçelendi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR