Sınav stresine giren öğrencilere kaygı semineri
Bursa'nın Gürsu Belediyesi, sınava girecek öğrencilere kaygıyla baş etme seminerleri veriyor.
BURSA , 23 Şubat 2017 Perşembe, 19:28
Sınav stresine giren öğrencilere kaygı semineri

Bursa İMKB Gürsu Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencilerine verilen seminere Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık da katıldı. Gürsu ilçesinde TEOG'a girecek 8'inci ve YGS-LYS'ye girecek 12'nci sınıf öğrencilerine bu seminerleri verdiklerinin altını çizen Mustafa Işık, "Gürsu Belediyesi'nin yaptığı bu proje Türkiye'de bir ilk. İnşallah bundan sonra sizlerin fikirlerini de alarak ikinci, üçüncüsünü yapacağız. Bizler ne kadar eğitimli, kültürlü gençler yetiştirirsek ülkemizin geleceği de o kadar güzel olur. Şu anda 2 tane yeni okul yapılıyor. Birisi Zafer Mahallesi'nde, diğeri de Kumlukalan'da imam hatip lisesi yaparak TOKİ'deki liseyi oraya taşıyacağız. Dün yine bir okulumuzun projesi geçti, büyük ihtimalle de bu hafta ihalesi olacak. Bu yıl içerisinde 3 okula başlamış olacağız" diye konuştu.

Kişisel Gelişim Uzmanı Halil Turan ise 9 yılda 28 öğrencinin imtihanı kazanamayınca canına kıyması üzerine bu eğitimleri başlattıklarını söyledi. Turan, "2004-2013 yılları arasında sınavlardaki başarısızlıklarından dolayı intihar vakalarını araştırdık. 9 yılda 28 öğrencinin sınavlardaki başarısızlıklarından dolayı intihar ettiğini gördük. Bunun, öğrencilerin sınav kaygısının yanı sıra veliler ile çocukları arasındaki iletişimsizlikten kaynaklandığını gördük. Bu seminerlerde, öğrencilere aslında hayatımızın bir imtihan olduğunu, ancak bunun sadece okul sınavlarından ibaret olmadığını anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Seminere katılan öğrenciler, sınav yaklaşınca stresli olduklarını dile getirerek, "Yanlışların çoğu heyecandan ve stresten oluyor. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Gürsu Belediyesi toplam 31 seminerle bin 12 lise, 382 8'inci sınıf öğrencisine ve 179 veliye ulaştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR