SMS’te büyük indirim
BTK, kısa mesaj ara bağlantı ücretlerinde yüzde 75’lik indirim gitti. BTK yaptığı açıklamada, aldığı karar ile rekabeti sağlamayı ve tüketicilerin korunmasını amaçladığını ifade edildi.
EKONOMİ , 14 Nisan 2013 Pazar, 13:34
SMS’te büyük indirim

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sitesinde yer alan kurul kararında, mesaj başına Avea için 1.87 kuruş olan ücretin 0.47 kuruşa, Vodafone için 1.73 kuruştan 0.43 kuruşa, Turkcell için ise 1.70 kuruştan 0.43 kuruşa düşürüldüğü açıklandı. Ücretlerin 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı açıklanırken, işletmecilerin, kendi şebekelerinde sonlandırılan çağrılar için diğer işletmecilerden talep ettikleri sonlandırma ücretinin yüksek olmasının, çağrı gönderen işletmecilerin maliyetlerinin yükselmesine neden olduğu kaydedildi. 

Kararda, “Sonlandırma ücretlerinin düzenlenmesi, işletmecilerin piyasada rekabet edebilecek noktaya gelmeleri, abonelerine farklı ve kaliteli hizmetler sunabilmeleri, ücretlerdeki düşüşün son kullanıcı tarifelerine yansıması ve nihai olarak tüketicilerin daha uygun fiyatlar ile hizmet alabilmelerinin sağlanması yoluyla tüketici refahının artırılması bakımından önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı. Turkcell’in SMS çağrı başlatma, çağrı sonlandırma ücreti 0.43 kuruş, on-net çağrı ücretleri ise 0.73 kuruş olarak belirlendi. Sonlandırma ücretlerindeki düşüşün, piyasadaki rekabet ortamının devamı açısından olumlu etkileri bulunduğuna işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşletmecilerin abonelerini kendine bağımlı kılan, şebeke içi haberleşme ve trafik artışını tetikleyen, aynı zamanda diğer işletmecilerin rekabet edebilmelerine engel teşkil edebilecek durumların oluşmaması için sonlandırma ücretlerinin sunum maliyetlerine yaklaştırılması önemli hale gelmiştir”

Ücretlerin düzenlenmesindeki amacın, rekabetin sağlanması ve tüketicilerin korunması olduğu belirtilen kararda, “Sonlandırma ücretlerinin yüksek olması da çapraz sübvansiyon, yıkıcı fiyatlama, aşırı fiyatlama gibi rekabet ihlallerini dolaylı veya doğrudan ilgilendiriyor. Rekabetin engellenmesine ve tüketicilere yansıtılan fiyatların yüksek olmasına neden olabilmektedir. İşletmecilerin (kendi şebekelerinde) çağrı sonlandırmada tekel konumda olmaları nedeniyle mezkur kanun hükümleri başta olmak üzere ilgili mevzuat uyarınca sonlandırma ücretleri mümkün olduğunca maliyet esaslı belirlendiğinde rekabetin önündeki önemli bir engel kaldırılmış olacak. İlgili pazarda adil bir rekabet ortamı sağlanarak nihai olarak tüketici menfaatleri korunmuş olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR