Son çarın seks sahneleri Ortodoksları kızdırdı!
Rusya'nın başkenti Moskova'da prömiyeri yapılan Matilda isimli film, protestolara neden oldu
DÜNYA , 25 Ekim 2017 Çarşamba, 14:57
Son çarın seks sahneleri Ortodoksları kızdırdı!

Aylar süren tartışmalar, tehditler ve hatta kundaklama girişiminin ardından, Son Rus Çarı 2. Nikolay'ın aşk hayatıyla ilgili Matilda filmi Rusya'da vizyona girdi. Dün akşam Moskova'daki prömiyerde 7 Ortodoks protestocu gözaltına alındı.

Filmde 2. Nikolay'ın balerin Matilda Kshesinskaya ile ilişkisi işleniyor. Çok sayıda seks sahnesi olan film, ülkedeki milliyetçilerin ve dindarların tepkisini çekti.

Geçen ay Ortodoks Hıristitanlar, Ekaterinburg'da gösterildiği sinemayı ateşe vermeye çalışmıştı. Filmin yönetmeni Alexei Uchitel'in avukatının ofisinin önündeki iki araç da yakılmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov saldırıyı kınamış; polis de filmi gösteren sinemaları yakacağı tehdidinde bulunan Ortodoks Hıristiyan grubun liderini gözaltına almıştı.

Uchitel, "Filmin yayımlanması sadece benim ya da filmin zaferi değil, Rusya'da mutlak çoğunluğu oluşturan saygın insanların da zaferi" dedi.

Bolşevikler, Rusya'daki 1917 devriminin ardından Çar ve ailesini 1918'de idam etmişti. Rus Ortodoks Kilisesi, 2000 yılında aileyi aziz ilan etmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR