Sönmez'den dev yatırım
Sönmez Holding’in liderliğinde Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’ne kurulacak çimento fabrikası ve liman yatırımının temeli atıldı.
BURSA , 28 Nisan 2013 Pazar, 10:41
Sönmez'den dev yatırım

Sönmez Holding çimento sektöründeki yatırımlarına devam ediyor. Sektöre Bilecik’te Sançim ile adım atan Sönmez Holding, 250 milyon dolarlık yatırımla Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde çimento fabrikası ve liman yatırımının ilk harcını attı. Temel atma törenine Bursa’dan çok sayıda sanayici ve işadamı da katıldı. Devlet eski Bakanı ve Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar’ın da katıldığı törende konuşan Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Türkiye’de serbest bölge içerisinde yer alan ilk çimento fabrikasının kurulmaya başlandığını, hedeflerinin yüzde 100 ihracat olduğunu söyledi.

İTHALAT VE İHRACAT
Çimento fabrikasının kömürünü doğrudan ithal eden, ürününü de doğrudan ihraç eden bir kurum haline geleceğini ifade eden Celal Sönmez, “Türkiye’de aynı şansa sahip birkaç tane daha çimento fabrikası var. İhracatın da önemli bölümünü onlar yapmakta. Onlardan birisi de biz olacağız. O şansı yakaladığımız için çok mutluyuz. Hedefimiz temmuz ayında ilk yüklemelerin yapılması, ağustos ayında da ilk makinelerin hazırlanmakta olan temellerin üzerine oturtulması olacak” diye konuştu.

AFRİKA’DAN AMERİKA’YA
Sönmez Çimento’nun yüzde 100 ihracat hedefiyle üretim yapacağının altını çizen Celal Sönmez, ürün satmayı planladıkları pazarlarla ilgili olarak “Bütün Akdeniz çanağı hedefimiz. Suriye’den tutun da İspanya’ya kadar… Türkiye’den ihracat yapılabilen bütün ülkeler hedefimiz. ABD ve Brezilya da buna dahil. Batı Afrika sahillerindeki bütün ülkelerin ilgi alanımıza girdiğini düşünüyorum. Ürünümüzün yüzde 100’ünü ihraç etmeyi hedefliyoruz. Zaten bu nedenle denize sıfır ve serbest bölgede bulunuyoruz. Umarım en kısa zamanda biter ve ülkeye de döviz kazandırmaya başlarız” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR