Stres çarkı çocukların sosyalleşmesine engel
Uzmanlar, son günlerin moda oyuncağı stres çarklarının çocukların sosyalleşmesine engel olduğu konusunda uyarıda bulundu.
SAĞLIK , 13 Haziran 2017 Salı, 12:27
Stres çarkı çocukların sosyalleşmesine engel

Stres çarkının, çocuklarda sosyalleşme ve iletişim kurma konusunda problemlere yol açtığı belirtildi.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Uzman Doktor Psikiyatrist Kuzeymen Balıkçı, son günlerde özellikle çocuklar arasında yaygın olarak kullanılan stres çarkına ilişkin açıklama yaptı.

Çarkların çocuklarda dikkat dağınıklığına ve bağımlılığa yol açabileceğini belirtti. Stres çarklarının Amerika, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yasaklandığına dikkat çeken Balıkçı, "Stres çarkları aslında dünyada 1.5 ve 2 yıldır çocukların elinde kullandığı bir oyuncak. 2 aydır da bizlerin gündeminde. Stres çarkları aslında daha önceki oyuncaklardan çok farklı bir şey değil. Daha önce de bir takım oyuncaklar vardı. Onlar da çocuklarda bir takım bağımlılıklar yapmıştı. Bugün mevcut dünya düzeni üzerinde her gün yeni bir şey popüler oluyor. Günümüzde de popüler olan stres çarkları. Bağımlılık yaptığına yönelik özellikle Amerika'da stres çarklarının stresi çarklarının aksine stresi arttırdığına ve dikkati dağıttığına yönelik çalışmaları var. Bu nedenle önce Amerika'da, daha sonra İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yasaklandı" diye konuştu.

"EĞİTİMDE BAŞARIYI AZALTIR"

Stres çarkının çocuklar için oyuncak mantığıyla kullanıldığına dikkat çeken Balıkçı, "Çocuklar stresten dolayı kullanmıyor, çocuk oyun ihtiyacından dolayı stres çarkını kullanıyor. Çocukların oyun ihtiyacını bugün stres çarkı karşılıyor. Çocuklar sürekli stres çarkını elinde tuttuğundan dolayı çocuklar bir süre sonra bağımlı hale geliyor. Ondan kopmakta zorlanabiliyor, ilgisini stres çarkına verdiğinden dolayı derslerden kopmasına, eğitim düzeyi başarısının azalmasına neden oluyor. Ülkemizde henüz 2 ayda bunları görmek mümkün değil ama dünya bunu gördüğünden dolayı yavaş yavaş yasaklamaya başladı" dedi.

"İLERİDE TEHLİKE YARATABİLİR"

Psikiyatrist Kuzeymen Balıkçı, kumar bağımlılığının yetişkinler için nasıl bir sorunsa, stres çarkının da çocuklar için günümüzde büyük bir sorun olduğunu belirterek, "Stres çarkları dikkat eksiliği yapmaz fakat dikkati bozuk çocuğun dikkatini daha da bozar. Hangi hastalığa sebep olduğuna yönelik net bir veri henüz yok. En büyük nedeni de bağımlılık yaratma potansiyeli. Bugün dünyanın en önemli sebeplerinden biri de bağımlılık. Giderekte büyüyor. Bu sadece madde bağımlılığı olmak zorunda değil. Artık dünyanın önde gelen Amerika Psikiyatri Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütünün Psikiyatri Ekibi gibi iki önemli örgüt, gelecekte oyun bağımlılığı ve kumar bağımlılığının en büyük sorunlarımızın olacağını belirtiyor. Hatta oyun bağımlılığına daha fazla yer vermeye başladılar. Çok daha fazlası da olacak. Stres çarkının aslında ileri de bağımlılık artırıcı bir potansiyeli olur. Bugün kumar bağımlılığı yetişkinler için nasıl bir sorunsa, stres çarkı da aslında çocuklar için günümüzde bir sorun. Çocuklar sosyalleşmek yerine stres çarkı ile oynayacak. İletişim kurmak yerine, arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine kendi dünyasına doğru yönelecek. Bu da daha izole, daha otistik, dünyaya yakın insanlar yaratmasına neden olacak" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR