Suriye'de 116 kişi hayatını kaybetti
Suriye'de Esed güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlediği operasyonlarda, 116 kişinin öldüğü bildirildi.
DÜNYA , 20 Mayıs 2013 Pazartesi, 12:49
Suriye'de 116 kişi hayatını kaybetti

 Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed yönetimine bağlı birliklerin, Şebbiha ve Hizbullah güçleriyle birlikte çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği operasyonlarda 116 kişinin öldüğünü duyurdu.

SNHR, Suriye ordusunun hava ve karadan muhaliflere karşı yürütüğü operasyonlar sonucunda Humus'ta 54, başkent Şam'ın banliyölerinde 29, Halep'te 13, Deyr ez-Zor'da 4, Hama ve İdlib'te 5'er, Rakka ve Dera kentinde de 3'er olmak üzere toplam 116 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriye Genel Devrim Konseyi(SRGC) ise Suriye ordusunun ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus kentinde muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere tank, havan topu ve roketlerle saldırdığını belirtti.

Özgür Suriye ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin kentin Harmel bölgesinde Hizbullah militanlarının kaldığı binalara füzelerle saldırdığını aktaran SRGC, ÖSO'nun saldırılarda Hizbullah'a büyük kayıplar verdiğini ileri sürdü.

Esed güçlerinin Şam'ın Duma, Hareste, Meliha, Muaddamiye ve Kalamun bölgelerine ağır silahlarla saldırılar gerçekleştirdiğine değinen SRGC, kentin Yermuk, Doğu Guta ve Deraya bölgelerinde de yoğun çatışmaların yaşandığını ifade etti.

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, Esed güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda, aralarında yabancı uyruklularında bulunduğu çok sayıda muhalifi etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

20 Hizbullah üyesi öldürüldü

Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı sözcülerinden Kasım Sadeddin ise Kusayr'da meydana gelen çatışmalarda, aralarında Hizbullah yöneticilerinden Hatim Hüseyin'in de bulunduğu 20 Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR