Suriye'de 25 pilot esir alındı
Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Taftanaz ilçesinde yer alan Taftanaz helikopter havaalanının büyük bir bölümünün muhaliflerin kontrolüne geçtiği bildirildi.
DÜNYA , 10 Ocak 2013 Perşembe, 15:58
Suriye'de 25 pilot esir alındı

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalif İslam Cephesi ile Nusra Tugayı'nın uzun süre devam eden ortak saldırıları sonucunda Taftanaz askeri havaalanın içindeki ana binaların kontrolünün ele geçirildiğini ve havaalanında çok sayıda helikopterin imha edildiğini belirtti.

Kuşatma esnasında 25 pilotun esir alındığını belirten kaynaklar, havaalanının içerisinde ÖSO birilkleriyle muhalifler arasında çıkan çatışmalarda iki taraftan da çok sayda kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi. Kaynaklar, havaalanında çok sayıda mühimmat ve askeri araç ele geçirildiğini bildirdi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de rejim güçlerinin, havaalanının muhaliflerin eline geçmemesi için ağır silahlarla saldırılar düzenlediğini ancak muhaliflerin havaalanının denetimini ele geçirdiğini kaydetti.

Savaş uçaklarının Taftanaz'ı bombaladığını da bildiren SRGC, bölgede iki ordu arasında çatışmaların devam ettiğini belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR