Suriye'deki çatışmalar Lübnan'a sıçradı
Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde Esad yanlısı Aleviler ve Suriye yönetimine muhalif Sünniler arasında hafta sonu başlayan çatışmaların devamında bugün en az 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
DÜNYA , 14 Mayıs 2012 Pazartesi, 15:16
Suriye'deki çatışmalar Lübnan'a sıçradı
Bugün sabaha karşı öldürülen Haydar Yusuf El-Raşid'le beraber son günlerde otomatik tüfeklerin ve roketatarların kullanıldığı çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükselirken en az 45 kişinin de çatışmalarda yaralandığı tahmin ediliyor. Dün de aralarında dürbünlü tüfek ateşiyle öldürülen bir Lübnan askerinin de bulunduğu 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Suriye'deki çatışmaların Lübnan'ın geneline yayılmasından korkulurken Lübnan ordusu da Trablusşam'ın güvenliğini ve istikrarını sarsacak hiçbir girişime izin vermeyeceklerini açıklayarak şehre destek birliklerini yolladı. Çatışma bölgesinde iş yerleri kapatılırken bölgede yaşayanların da çatışmadan dolayı başka yerlere kaçmaya başladığı bildirildi.

Çatışmalar terörist gruplara yardım ettiği iddia edilen Sünni dini lider Şadi El Mevlevi'nin tedavi için gittiği klinikte gözaltına alınması üzerine başlamıştı. Ülkedeki gazeteciler, El Mevlevi'nin Esad rejimine karşı çıkarak ülkedeki devrim hareketlerini desteklediğini belirtiyor.

Suriye'de geçen sene Mart ayında ayaklanmaların yayılmasından beri, çatışmaların Esad yanlısı bir koalisyon tarafından yönetilen Lübnan'a sıçramasından korkuluyor.BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR