Suriye'den Türkiye'ye diyalog teklifi
Suriye’deki yerel basın organlarında bugün yer alan haberlere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile yaşanan gerginliği sona erdirmek için diyalog kurmaya hazır olduğunu belirtti.
GÜNDEM , 13 Ekim 2012 Cumartesi, 15:53
Suriye'den Türkiye'ye diyalog teklifi

Rusya'nın Ria Novosti sitesi, Suriye'nin sınırda güvenliğin denetlenmesi için ortak kurul oluşturulması üzerinde durduğunu öne sürdü.

Türkiye ile Suriye arasında ilk olarak Haziran ayında Türk F-4 uçağının düşürülmesiyle başlayan ve Akçakale’ye beş kişinin ölümüne neden olan havan topu mermisi düşmesiyle giderek tırmanan gerginlik, birkaç gün önce Suriye’ye ait sivil bir uçağın silah taşıdığı şüphesiyle Türk F-16’ları tarafından indirilmesiyle devam etmişti.

Ria Novosti’de yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, Şam ve Ankara arasındaki gerginliği sona erdirmek için diyalog kurulmasına hazır olduğunu açıkladı.

Akçakaleye düşen havan topunun ardından TBMM’den geçen ve sınır ötesi harekata yeşil ışık yakan tezkere, Türkiye ile Suriye arasındaki politik gerginliği çok ciddi bir seviyeye çıkarmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 10 Ekim günü yaptığı açıklamada, Ankara ile Şam arasındaki gerginliğin dindirilmesi adına en iyi çözümün doğrudan diplomatik temaslar olacağını ifade etmişti.

SURİYE LAVROV’UN TEKLİFİNİ KABUL ETTİ
Ria Novosti’de yer alan bilgiye göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı Lavrov’un açıklaması doğrultusunda adım atarak, “Suriye, Lavrov’un, Türkiye ile Suriye arasındaki güvenlik konularında doğrudan diyalog mekanizması oluşturulması gerektiği yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşılıyor” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, “Suriyeli yetkililer, Şam’da Rusya büyükelçisiyle yaptıkları görüşmelerde, sınır hattı üzerinde karşılıklı denetim oluşturulması yönünde ortak bir komite kurulması olasılığını değerlendirdi” denildi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi El Lahdar el İbrahimi, bugün İstanbul’a geldi. El İbrahimi, Suriye konusunda temaslarda bulunmak üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR