Suriyeli çocuk yağmurda karton toplayabilmek için poşetlerden kıyafet yaptı
Suriye'den savaştan kaçıp ailesiyle Adana'ya gelen 12 yaşındaki Muhammed İbu yaşıtları okula giderken o yağmur altında çöpten bulduğu naylonları kıyafet yapıp atık kağıt topluyor
YAŞAM , 29 Kasım 2017 Çarşamba, 12:05
Suriyeli çocuk yağmurda karton toplayabilmek için poşetlerden kıyafet yaptı

Suriye'den savaştan kaçıp Adana'ya ailesiyle birlikte gelen 12 yaşındaki Muhammed İbu yaşıtları okula giderken o yağmurun altında çöpten bulduğu naylonları kıyafet yapıp atık kağıt ve naylon topluyor.
Suriye'de yaklaşık 7 yıldır süren savaştan canlarını kurtarmak isteyen aileler en çok Türkiye'ye sığındı. Adana'da Suriye'ye yakın olması ve geçiş güzergahında olmasından dolayı 302 bini kampta yaklaşık 220 bini de dışarıda olmak üzere 250 bin Suriyeliyi misafir ediyor.

Savaştan kaçıp canlarını zor kurtaran Suriyeli aileler Adana'da da ekmek savaşı veriyor. Bunlardan biri de İbu ailesi. Halep'ten 4 çocuğunu alan İbrahim İbu eşiyle birlikte Adana'ya sığındı. Burada İbu'nun 12 yaşındaki çocuğu Muhammet İbu da okula gitmek yerine aile ekonomisine katkıda bulunmak için boyundan büyük el arabasıyla sokaklarda atık kağıt ve naylon topluyor. Bir kaç gündür Adana'ya yağmur yağmasına rağmen kilometrelerce gezip her çöp konteynırına bakarak çalışmaya devam ediyor. İbu yağmurdan korunmak için de çöpten bulduğu naylonları üzerine geçirip atık kağıt ve naylon toplamaya devam ediyor.

İbu, savaştan kaçıp Adana'ya geldiklerini ailesinden kimsenin savaşta ölmediğini mecbur olduğu için çalıştığını söyledi. İbu daha sonra el arabasını alıp sokak aralarında kayboldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR