Tabutun üzerine özür mektubu bıraktı
İtalya'da geçtiğimiz salı günü meydana gelen depremde enkaz bölgesine geç geldikleri iddia edilen kurtarma ekibi görevlisi, 11 yaşındaki deprem kurbanının tabutuna duygusal bir özür mektubu bıraktı.
DÜNYA , 28 Ağustos 2016 Pazar, 19:13
Tabutun üzerine özür mektubu bıraktı
İtalya’da meydana gelen depremde, bölgeye geç müdahale  ettikleri iddia edilen kurtarma ekibinden bir görevli, hayatını kaybeden minik  Giulia’nın tabutuna bıraktığı mektupla özür diledi. 

Başkent Roma’nın 140 kilometre doğusundaki Accumoli’de çarşamba sabaha  karşı meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden 290 kişiden, 35’i dün devlet erkanının katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törendeki  yürek burkan bir detay daha sonra ortaya çıktı.

Depremden en çok etkilenen Pescara del Tronto’daki evinde molozların  altında kalarak yaşamını yitiren 11 yaşındaki Giulia’nın tabutu üstüne bırakılan  açık bir not dikkati çekti.

Andrea diye imzalanan mektupta, Giulia’nın enkazdan çıkarılmasında  görev aldığını belirten bir kurtarma ekibi görevlisi, “Merhaba minik, ben sadece  seni o moloz hapishanesinden çıkarmak için el verdim. Eğer geç geldiysek, özür  dilerim. Ne yazık ki geldiğimizde nefesin durmuştu. Ama şunu iyi bilmeni  istiyorum ki orada seni çıkarmak için mümkün olan her şeyi yaptık. Aquila’daki  evime döndüğümde bileceğim ki bir melek, gökten bana bakıyor olacak ve o gece sen  parlayan bir yıldız olacaksın. Hoşçakal Giulia, beni hiç tanımasan da seni  seviyorum”  ifadelerini kullandı.

Giulia’nın 4 yaşındaki kardeşi Giorgia ise depremden 16 saat sonra  enkazdan sağ çıkarılmış ve arama-kurtarma çalışmaları sırasında alınan iyi  haberlerden bire olmuştu.

BİNALARIN NASIL YAPILDIĞI İNCELENİYOR

Depremde en çok yıkımın meydana geldiği Amatrice kasabasında ise arama  kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor. İtalyan basınına yansıyan son  haberlerde, Amatrice’deki Hotel Roma’nın enkazında 3 kişinin bulunduğu belirlendi.

Depremle soruşturmayı yürüten Rieti Cumhuriyet Savcılığının, yıkılan  binaların materyalleri ve yapılış yöntemleri üzerinde durduğu öğrenildi.

Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği bölgeye üst düzey  ziyaretler de sürüyor. Depremin olduğu gün bölgeye ilk giden isim olan  Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini, bugün de bölgeyi ziyaret etti ve  çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Katolik alemin ruhani lideri Papa Franciscus da pazar günleri yaptığı  Angelus Duası’nda depremde yaşamını yitirenleri andı ve en kısa zamanda depremden  etkilenen bölgeyi ziyaret edeceğini söyledi.

Öte yandan İtalya Kültür Varlıklarını Koruma Bakanlığı da bugün  ülkedeki müzelerden elde edilecek gelirleri, deprem bölgesinin yeniden inşasına  için aktarma kararı aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR