Tam bir mütabakat içindeyiz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda ABD ile tam bir mütabakat içindeyiz" dedi.
GÜNDEM , 16 Mayıs 2013 Perşembe, 20:38
Tam bir mütabakat içindeyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Suriye'de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda Türkiye'nin ABD ile tam bir mütabatak içinde olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, "Muhalefetin desteklemesi ve Esed'in gitmesi, Suriye'nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir" dedi.

"Şu anda bizler uluslararası camianın Suriye konusundaki hassasiyetini görmek istiyoruz" diye konuşan Erdoğan, Suriye sorununun çözümü konusunda, Rusya'nın ve Çin'in işin içinde bulunmasının önemli olduğunu, onların katılımının süreci hızlandıracağını, uluslararası camianın baskısının da önem arz ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Suriye'yi diktatörlükten kurtarmak istediklerini, bunun demokrasiye inanmış tüm ülkelerin ortak sorunu olduğunu, bunu başarmak için gayretlerini sürdüreceklerini ifade etti.

"Ziyaretim barışa katkı sağlayacak"

Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıda hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve bir ABD vatandaşı için tazminat ödenmesi noktasında, İsrail Hükümetiyle çalışmaların devam ettiğini de ifade eden Başbakan Erdoğan, "Gazze'ye yapacağım ziyaretin gerek İsrail-Filistin barışına gerekse Filistin'in ittifakına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, haziran ayı içinde Gazze'ye ziyaretinin söz konusu olduğunu, Batı Şeria'ya da gideceğini bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR