Tarihi açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin en büyük camisi "Büyük Çamlıca Camiisi" açılışında konuştu.
GÜNDEM , 03 Mayıs 2019 Cuma, 16:12
Tarihi açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama!

Erdoğan, "Aynı anda camimizde 65 bin mümin ibadetini gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar birileri nasıl dolduracaksınız deseler de elhamdülillah doluyor." diyen Erdoğan, "Büyük Çamlıca Camii medeniyet mirasımızı daha ileriye taşıyacak mimarların, yeni ustaların yetişmesine de vesile olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Saygıdeğer Cumhurbaşkanları, kıymetli Başbakanlar, değerli bakanlar, büyükelçiler, sevgili İstanbullular; aziz kardeşlerim, hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Yurt dışından ülkemizi teşrif ederek bu sevinçli anımıza ortak olan kıymetli misafirlerimize, şahsım, milletim adına hoş geldiniz diyorum. Bugün bizleri bir araya getiren, gönüllerimizi buluşturan yüce Allah'a hamd-ü senalar ediyorum. Resmi açılışını yaptığımız Büyük Çamlıca Camimizin İstanbul için ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

İstanbul'umuzun güzelliğine güzellik katan Büyük Çamlıca Camii'nin içinden cemaati, minarelerinden ezanı, kubbesinden Kur'an nidalarını kıyamete kadar eksik etmesin diye rabbime dua ediyorum. Bu vesileyle 566 yıl önce İstanbul'un kapılarını İslam'a açan Büyük Sultan Fatih Sultan Mehmet'i, bu coğrafyaya medeniyetimizin damgasını vuran Mimar Sinan'ı rahmetle, minnetle yad ediyorum. Asırlardır canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimize rahmet niyaz ediyorum. Gazilerimizden darı bekaya intikal edenleri şükranla anıyor, hayatla olanlarına hayırlı, sağlıklı ömürler diliyorum. 11 aylık hasretin ardından Pazar gecesi kavuşacağımız Ramazanı Şerif'inizi tebrik ediyorum.

İnşallah hafataya cuma bir büyük eseri de Ankaramızda açıyoruz. Havalimanı yolu üzerindeki eseri inşallah haftaya cuma günü halkımıza açıyoruz.

İstanbul görenleri kendine meftun eden bir şehir. İstanbul gibi aziz bir şehre hizmet etmekten daha büyük şeref, eser kazandırmaktan daha büyük bir gurur yoktur. İstanbul sevdalıları için koltukların makamların hiçbir önemi yoktur.

Türkiye'nin en büyük camiisi olan Büyük Çamlıca Camii'ni İstanbul'a kazandırmanın huzuru içerisindeyiz. Burası aynı zamanda bir külliye. Sizlerin de gördüğüm gibi gerek mimarisi gerek konumu gerekse müştemilatıyla gurur verici bir eserdir.

Büyük Çamlıca Camii 57 bin 500 metrekarelik bir alana kurulu. Toplam inşaat alanı 350 bin metrekare.

Aynı anda camimizde 65 bin mümin ibadetini gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar birileri nasıl dolduracaksınız deseler de elhamdülillah doluyor. Büyük Çamlıca Camii medeniyet mirasımızı daha ileriye taşıyacak mimarların, yeni ustaların yetişmesine de vesile olacaktır"

Müminler tüm renkleriyle bütün farklılıklarıyla kardeş olduklarının bilincine önce camilerde varır. Adına ümmet dediğimiz sınıf, sınır, mesafe, dil ve ırk tanımayan evrensel kardeşliğimiz camilerimizde vücut bulur. İnşallah Çamlıca Camii İstanbul'un sembol eserlerinden biri olarak dolup taşmaya devam edecek. İstanbullu kardeşlerimizin camiyi cemaatsiz bırakmadığını görüyoruz. Sabah namazlarında bile buranın dolup taşması vatandaşlarımızın Büyük Çamlıca Camii'ni sahiplendiğinin göstergesidir.

"BUNUN ADI CİHAT DEĞİL TERÖRDÜR, VAHŞETTİR"

Camileri hedef alanlar ile kiliselere saldıranlar insanlığın ortak düşmanıdır. İbadethaneleri kan gölüne çeviren ilkel zihniyete artık dur deme vakti geldi. Cihat yapıyorum diyerek ibadethanelere saldıramaz. Masumları katletmenin, ibadet mekanlarını bombalamanın adı cihat değil terördür, vahşettir, cinayettir.

Neo Nazi terörüyle de mücadelemizi sürdüreceğiz.

İslam'ın barış mesajlarını daha fazla gündeme getirmemiz gereken kritik bir dönemin içindeyiz.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra resmi davetliler ve vatandaşlar cuma namazı için camiye geldi.

Açılış nedeniyle camiye çıkan alanlarda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Buraya gelen vatandaşlar, görevlilerin yönlendirmesi ve arama noktalarının ardından camiye girdi.

Yoğun katılımın olduğu açılış töreni dolayısıyla çok sayıda sağlık ekibi de camide hazır bekletiliyor.

Türk bayraklarıyla donatılan caminin açılış töreni öncesi, sabah saatlerinden itibaren İstanbul Müftülüğü'nün görevlendirdiği hocalar ile Filistin ve Mısır'dan gelen hafızlar, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudu.

Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Ali Erbaş, camiler ve ramazan ayıyla ilgili okuduğu hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı.

Cuma namazı sonrası caminin resmi açılış törenine geçildi.

TÖRENE YABANCI DEVLET ADAMLARI DA KATILDI

Törene, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim İştiyye, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov, BosnaHersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Libya Meclis Başkanı Halid Elmeshri, Tunus El Nahda Hareketi Lideri Raşid el Gannuşi katıldı.

Törende ayrıca, Kazakistan Müftüsü Serikbay Oraz, Özbekistan Müftüsü Osman Alimov, Irak Fıkıh Alimleri Birliği Başkanı Adulvahab Ahmed Hasan, Azerbaycan Şeyhülislam Yardımcısı Salman Musayev, İran Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Başkanı Mohammadi Araghi Mohsen, Yunanistan'dan müftüler Ahmet Mete ve İbrahim Şerif, Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rıfat Feyziç, Filistin Eski Kudüs Müftüsü Sabri İkrime Said, Katar Din İşleri ve Vakıflar Başkanı Gayt Bin Mübarek'in de aralarında bulunduğu birçok yabancı din adamı da yer aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR