Tarım topraklarını yüzde 59'u tehdit altında
62 milyar dolar gelir getiren Türkiye'deki tarım topraklarının yüzde 59'unun ağır erozyon tehdidi altında olduğunu vurgulayan İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, "Bugün yanlış sulama ve bilinçsiz gübreleme nedeniyle Konya ve Iğdır ovaları çoraklaştı" dedi.
EKONOMİ , 14 Mayıs 2018 Pazartesi, 12:23
Tarım topraklarını yüzde 59'u tehdit altında

Her ne kadar kentleşme oranı artsa da Türkiye'de hala nüfusun üçte biri tarım kaynaklarından geçiniyor, çalışan her 4 kişiden 1'i de tarımla ilgileniyor. Tarımsal üretimden elde edilen gelir ise son verilere göre 62 milyar dolar.

Tarım sektörü 21 milyar dolarla ihracatın yüzde 13,5'ini oluşturuyor. Ancak ekili alandaki düşüş, bunun sonucunda tarımsal nüfustaki gerileme, tarım topraklarına yönelik erozyon tehdidi, bu alanda acil önlemlerin alınması gerektiğini gösteriyor.

Türkiye'nin 1990 yılında 29 milyon hektar olan tarıma elverişli alanı 2017'de 24 milyon hektara gerilerken, yine aynı yıl 19 milyon olan ekili alanların büyüklüğü 16 milyon hektara geriledi. Dünyada kaybettiğimiz toplam tarım alanından daha küçük yüzölçümüne sahip 87 ülke var. Tarım topraklarımızın yüzde 59'u ise ağır erozyon tehdidi altında.

KONYA VE IĞDIR OVALARI ÇORAKLAŞTI

Türkiye'de büyük tarımsal altyapı projelerinin devreye girmesiyle sulu tarıma açılan büyük arazilerin, bilgi ve bilinç yetersizliğinden kaynaklanan aşırı sulamayla tuzlanarak verimsiz hale geldiğini ifade eden belirten İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok "Örnek olarak; bugün yanlış sulama ve bilinçsiz gübreleme nedeniyle Konya ve Iğdır ovaları çoraklaştı. Bu sorunun çözümü için ilgili özel sektör kuruluşları, üniversiteler ve yayın kuruluşları ile beraber yaygın bir çiftçi eğitimi hedeflenerek, arazide uygulamalı ve kontrollü eğitim verilmeli. Tarım danışmanlığı sistemi teşvik edilmeli, TRT Tarım kanalı yeniden kurularak üniversite-bakanlık-üretici iş birliği geliştirilmeli" şeklinde konuştu.

"TARLADAN SOFRAYA" VERİMİ YÜZDE 40 ARTIRDI

İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, 3 yıldır alanında uzman olan akademisyen ve ziraat mühendisleri ve üniversitelerle sürdürülen "Tarladan Sofraya" projesiyle çok olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Turan Tok, "Son 3 yıldır yaptığımız bu projelerde sonuç hiç değişmedi, yaptığımız toprak analizleri sonucu uyguladığımız akıllı gübreleme sistemi uygulamalarına göre yüzde 30 daha az su, yüzde 30 daha az enerji ve işçilik, yüzde 30 daha az gübre kullanım karşılığında kalitede verimlilikte ve tonajda minimum yüzde 40'tan daha fazla verim aldık" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR