TAV'dan ilk çeyrekte kar
TAV Havalimanları Holding'in TAV, 2012'nin ilk çeyreğinde konsolide cirosunu yüzde 19 artırırken operasyonel kârlılığını yüzde 33 büyüttü.
EKONOMİ , 04 Mayıs 2012 Cuma, 16:03
TAV'dan ilk çeyrekte kar
TAV Havalimanları halka arz olduğu Şubat 2007'den bu yana ilk kez yılın ilk çeyreğini kârla kapatarak finansal başarısını sürdürdü. 2012 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre TAV Havalimanları'nın konsolide cirosu yüzde 19 artışla 211 milyon avroya ulaşırken, operasyonel kârlılığı yüzde 33 büyüyerek 47 milyon avroya çıktı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, "Tüm havalimanlarımızdaki yolcu büyümesindeki güçlü trendin devamı sonucunda 2012'nin ilk çeyreğini son derece başarılı operasyonel ve finansal sonuçlarla tamamladık. Havacılık sektöründeki mevsimsellik nedeniyle genellikle ilk çeyrek sonuçları yılın geri kalan bölümüne göre biraz daha zayıf gerçekleşmektedir. Şirketimizin, mevsimsellik etkisine rağmen 2007 yılının Şubat ayındaki halka arzdan bu yana ilk defa yılın ilk çeyreğini kar ile kapatmasının mutluluğunu yaşıyoruz. İlk çeyrek itibarıyla yolcu sayımızı gerek organik gerekse inorganik büyüme sonucunda yüzde 35 artırarak 14 milyona çıkarmayı başardık. Böylece konsolide ciromuz yüzde 19 artarak 211 milyon avro ve FAVÖK'ümüz yüzde 33 artışla 47 milyon avro olarak gerçekleşti. Faaliyet kaldıracı bu dönemde FAVÖK marjımızı 2011'in ilk çeyreğine kıyasla 2,4 puan artırmamızı sağladı" dedi.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 14 milyon avro net zarar açıklarken, bu yılın ilk çeyreğinde 12 milyon avro kar açıkladıklarını ifade eden Şener, "2012 yılının başından itibaren İzmir Adnan Menderes İç hatlar Terminali'nin operasyonuna başlayarak, yılın ilk çeyreği itibariyle 1,5 milyon ilave yolcuya inorganik büyüme ile hizmet verdik. Bunun yanısıra geçtiğimiz yıl yaşanan zorlu sürecin ardından Tunus'ta bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 47 gibi muazzam bir yolcu artışı yakaladık. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak 2012 yılına yaptığımız son derece kuvvetli başlangıçta emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR