TBMM Başkanı Şentop: Bugünkü çatışmalar, pozisyon alma çatışmalarına dönüştü
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, İlim Yayma Vakfı Vefa Yurdunda düzenlenen 15. İlim Yaymalılar Buluşmasına katıldı.
GÜNDEM , 28 Nisan 2019 Pazar, 15:03
TBMM Başkanı Şentop: Bugünkü çatışmalar, pozisyon alma çatışmalarına dönüştü

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın da katıldığı buluşmada konuşan TBMM Başkanı Şentop, "Bugünkü çatışmalar 20. yüzyılın çatışmaları gibi pozisyonunu korumak çatışmaları değil, yeni kurulacak dünya düzeninde pozisyon alma çatışmalarına dönüştü" dedi.

ÇOK ZOR SÜREÇLERDEN GEÇTİK

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise konuşmasında, Çok zor süreçlerden geçtik. Darbeler, sıkı yönetimler, 2010, 2011e kadar Türkiyenin düşük yoğunluklu darbe sürecinde olduğuna inanan birisiyim. Zaman zaman, belli tarihlerde darbe olmuş, sonra normalleşmişiz, sonra darbe olmuş diye bir siyasi tarih öngörmüyorum. Türkiyede darbeler, o düşük yoğunluklu darbe döneminde yoğunluğun arttığı dönemler olmuş. Türkiye 1960dan itibaren 61 anayasasıyla beraber aslında darbenin anayasal bir düzen haline getirildiği bir ülke olmuş. Bunu Türkiye fiilen Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürütülen siyasi mücadeleyle 2010-2011lerde aştı. Bunu resmen 16 Nisan 2017de yapılan anayasa değişikliğiyle, bu anlayışı değiştirdik ifadelerini kullandı.

TÜRKİYEYİ KURABİLMEK İÇİN KENDİ NEFİSLERİMİZİ DE YENİDEN KURMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Şentop, Bugün ki çatışmalar 20. yüzyılın çatışmaları gibi pozisyonunu korumak çatışmaları değil, yeni kurulacak dünya düzeninde pozisyon alma çatışmalarına dönüştü. Yeni bir dünyayı kurabilmek için önce kendimizi kurmak mecburiyetindeyiz, Türkiye olarak. Ama Türkiyeyi kurabilmek için de kendi nefislerimizi de yeniden kurmak mecburiyetindeyiz. Bu mayanın yeniden çalınması, yeniden katılması gerekiyor toplum hayatımıza kültür hayatımıza şeklinde konuştu. Şentop, "Dünyanın kaderi İslam dünyasının kaderine, İslam dünyasının kaderi Türkiyenin kaderine, Türkiyenin kaderi de işte bu çatı altında, bu çatının manevi ikliminde yetişmiş insanların kaderine bağlı hale geldi. Bunun farkında olmak mecburiyetindeyiz dedi.

YERLİKAYA, HİZMET BAYRAĞINI BİZDEN DAHA İYİ TAŞISINLAR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yaptığı konuşmada 89 yılında 3 yıl burada kalmayı bana Allah bana nasip etti. Şükrediyorum. Son senemizde kardeşimi de elinden tuttum buraya getirdim. O da her zaman şükrediyor dedi. Yerlikaya, Burada üzerimizde emeği olan herkesten Allah razı olsun. Buradan mezun olan kardeşlerimiz, hizmet bayrağını bizden daha iyi taşısınlar diye canı gönülden dua ediyoruz diye konuştu.

Kuran-ı Kerim okunarak başlanan buluşmada, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Yücel Çelikbilek ile İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Murat kısa bir konuşma yaptı. Programda Şentopa katılımından ötürü teşekkür plaketi verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR