Teoman'ın klibinde oynayan mülteci çiftin hayali gerçek oldu
Teoman'ın klibinde oynayan ve Gaziantep’te evlenen Suriyeli Berivan ile Wassim çifti, mart ayında Yunanistan’a gitti ve 3 ay sonra hayal ettikleri Almanya’ya kabul edildiler.
GÜNDEM , 15 Haziran 2016 Çarşamba, 08:08
Teoman'ın klibinde oynayan mülteci çiftin hayali gerçek oldu
Almanya doğumlu 31 yaşındaki Wassim Mukdad ile Suriye’nin Haseki kentinde doğan 26 yaşındaki Kürt kızı Berivan’ın yolu 2012’de Suriye’de kesişti. Şam Üniversitesi’nde tıp ve konservatuvar eğitimi alarak 2008’de mezun olan Wassim, doktorluk yaptıktan sonra müzikle uğraşmaya başladı. İç savaşta ülkesinde doktorluk yapan Wassim, o dönem hemşirelik yapan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Berivan’la tanıştı. 2014’te Lübnan üzerinden Türkiye’ye gelen çift, Gaziantep’te evlendi.

3 AY BEKLEDİLER

Yolları ünlü şarkıcı Teoman ve İngiliz yönetmen Charles Richards’la kesişen çift, şarkıcının “Limanında” adlı şarkısına da ilham oldu. Suriyeli gençlerin hikâyesi şarkının sözleriyle örtüşüyordu. Richards, Teoman’ın şarkısına klip çekti ve Suriyeli çift de klipte oynadı. Türkiye’de kendilerine bir gelecek göremediklerini söyleyen Massim ve Berivan, Avrupa’ya geçmeye karar verdi. “Gitmeyin” diyen İngiliz yönetmenin gözyaşları da çifte engel olamadı. 12 Mart’ta Yunanistan’a geçen çiftin başvuruları, 3 aylık bir bekleyişten sonra kabul edildi. 

Almanya hayalleri gerçek olan Wassim ve Berivan, Münih’e giderek arkadaşlarıyla buluştu. Yunanistan üzerinden Almanya’ya geçiş öykülerini Habertürk’e anlatan Berivan, şunları dedi: 

“Yunanistan’da trenden düşüp ayağımı kırdım. İyileş- tikten sonra Almanya’ya gitmek için girişimde bulunduk. 6 Haziran sabahı İtalya’ya, oradan da Münih’e geçtik. Almanya’da 5 konser bile verdik. Berlin’e yerleşmeyi düşünüyoruz. Uzun ve umutlu bir hayat bizi bekliyor”

5 BİN EURO HARCADILAR 

Almanya’yı seçmelerindeki temel sebeplerinin eğitimlerini devam ettirmek, iyi bir müzik grubuyla çalmak ve Almanca öğrenmek olduğunu söyleyen Wassim, “Ailem bugüne kadar bana hayallerimin peşinden koşmamı söyledi. Hayatım boyunca hayallerimin arkasından gittim. Arkadaşlarım Türkiye’de kaldı. Almanya’ya gitmek için kişi başı 2500 Euro harcadık” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR