Terörle mücadele kadar önemli
Maliye Bakanı Şimşek, hükümet olarak kayıtdışı ekonomi ile en etkin şekilde mücadele edeceklerini kaydetti.
EKONOMİ , 22 Mayıs 2012 Salı, 14:00
Terörle mücadele kadar önemli

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kayıtdışı ile Mücadele Eylem Planı çerçevesinde elde edilen sonuçları paylaşmak ve hayata geçirilecek yeni adımları tanıtmak üzere, bir basın toplantısı düzenledi.

2002 yılında Türkiye'de kayıt dışı ekonominin oranının yüzde 32,4 olduğunu, son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde kayıt dışı ekonominin seviyesinin yüzde 27,7 seviyelerine düştüğünü belirten Şimşek, ''Önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranı 5 puan daha azaltmayı hedefliyoruz'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıtdışılıkla mücadelenin sloganla, konuşmakla olmayacağını kaydederek, ''Önümüzdeki dönemde nerede kayıtdışılık yoğunsa oraya yönelik kaynakları kullanacağız'' dedi.

Hükümet olarak kayıtdışı ekonomi ile en etkin şekilde mücadele edeceklerini ifade eden Şimşek, ''Bana göre kayıtdışı ekonomi ile mücadele en az terörle mücadele kadar önemlidir'' diye konuştu.


Kayıt dışılıkla mücadelede hedefin, AB ortalamalarına çok hızlı bir şekilde yaklaşmak olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Hatta AB'de düşükler arasında girmek" dedi.

1500 vergi müfettişi
Bakan Şimşek, bu sene için 1500 yeni müfettiş yardımcısı almayı hedeflediklerini bildirdi. Şimşek, önümüzdeki birkaç yıl için de bin 500 müfettiş yardımcısı almayı hedeflediklerini kaydederek, 1500 sınırının eğitim kapasitesiyle ilgili olduğunu söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR