Trump'ın paylaşımına İngiltere'den tepki
İngiltere'de ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, hükümeti, aşırı sağcı Britain First'in (Önce Britanya) videolarını paylaşan ABD Başkanı Donald Trump'u kınamaya davet etti.
DÜNYA , 30 Kasım 2017 Perşembe, 13:35
Trump'ın paylaşımına İngiltere'den tepki

İŞÇİ Partisi Lideri Corbyn, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Ümit ederim ki hükümetimiz, Donald Trump'ın aşırı sağcıların videolarını paylaşmasını kınar. Bunlar iğrenç, tehlikeli ve toplumumuz için tehdit niteliğinde" dedi.

İşçi Partili Milletvekili David Lammy de Twitter'dan Trump'ı eleştirdi. Britain Frist'i 'Aşırıcı nefret grubu' diye nitelendiren Lammy, grubun bazı üyeleri ve liderlerinin, İngiltere'de nefret suçu işlemekten tutuklanıp mahkum edildiğini hatırlattı.
Trump için "Ne dostumuz ne de müttefikimiz" ifadesine yer veren Lammy, "Donald Trump ülkeme de kentime de hoş gelmeyeceksin" paylaşımında bulundu.

Geçen yıl uğradığı saldırıda hayatını kaybeden İşçi Partili kadın Milletvekili Jo Cox'un eşi Brendan Cox da Trump'a tepkisini Twitter'dan gösterdi. "Trump kendi ülkesindeki aşırı sağı meşrulaştırdı, şimdi de aynı şeyi bizim ülkemizde yapmaya çalışıyor. Nefreti yaymanın sonuçları var ve Başkan kendisinden utanmalı" dedi.

EFRET SUÇUNDAN MAHKÛM OLDU

Britain First ise Trump'ın paylaşımlarından duyduğu memnuniyeti yine Twitter'dan paylaşmıştı. First, mesajında, "ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcımız Jayda Fransen'in 3 videosunu paylaştı. Trump, bunları bizzat paylaştı ve yaklaşık 44 milyon takipçisi var! Tanrı seni korusun Trump! Tanrı ABD'yi korusun!" ifadelerine yer vermişti.

Trump, bu sabah aşırı sağcı grubun başkan yardımcısı Jayda Fransen'in Twitter hesabında yayınladığı İslamofobik videoları yeniden paylaşmıştı. Fransen, geçen yıl başörtülü bir kadını sözle tacizden yargılanmış ve 'nefret suçu' işlediği sabit görülerek 2 bin sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR