Trump'tan Çin yorumu: Acelem yok
ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile bir ticaret anlaşması yapmak için acelesi olmadığını söyledi.
DÜNYA , 01 Temmuz 2019 Pazartesi, 12:48
Trump'tan Çin yorumu: Acelem yok

Japonya'nın Osaka kentinde geçen hafta sonu düzenlenen G20 Zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya gelen Trump, iki ülkenin ticari görüşmelere devam etmesine karar vermişti. Trump, Çine uygulanması planlanan 300 milyar dolarlık ek gümrük vergilerinin ertelendiğini ve ABD şirketlerinin Huawei ile iş yapmasını engelleyen yasağın kaldırıldığını duyurmuştu. İki lider, adil bir şekilde, karşılıklı saygıya dayanarak görüşmelere devam edilmesine karar vermişti.

Trump, görüşmenin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pekin ve Washington ilişkilerinin gayet iyi olduğunu fakat Çin'le anlaşma yapmak için acelesi olmadığını söyledi. Söz konusu paylaşımında Trump şunları yazdı:

Çin Başkanı Xi ile dün beklediğimden çok daha iyi bir görüşme gerçekleştirdik. Müzakerelerimiz devam ederken, Çine uygulanan mevcut ek gümrük vergilerini artırmamaya karar verdim. Çin de bu süreç boyunca çiftçilerimizden tarım ürünleri satın alacağı sözünü verdi. Yüksek teknoloji şirketleri ve Başkan Xinin talebi doğrultusunda, şirketlerin ulusal güvenliğimize zarar vermeden Huawei'den ürün satın almasına izin verdim. Daha da önemlisi, ilişkilerimizin iyi gitmesiyle Çin'le olan müzakereleri yeniden başlattık. Benim için işlemin kalitesi, hızından çok daha önemli. Acelem yok, fakat her şey çok iyi görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR