Trump'tan krizi tırmandıracak adım! Resmen başlattı...
ABD ile Çin arasında süregelen ticaret savaşında ABD Başkanı Donald Trump'tan yeni adım geldi. Trump, Çin mallarına uygulanmak üzere 300 milyar dolar ek gümrük vergisi işlemini resmi olarak başlattı.
GÜNDEM , 14 Mayıs 2019 Salı, 13:46
Trump'tan krizi tırmandıracak adım! Resmen başlattı...

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına 300 milyar dolar tutarında ek gümrük vergisi koymak için resmi bir işlem başlattı. Buna göre; yüzde 10 olan gümrük vergisi yüzde 25'e çıkarıldı. Bu kararın arkasında, ABD'ye karşı Çin'in uygulamaya aldığı 60 milyar dolarlık gümrük vergisi olduğu düşünülüyor.

İKİ ÜLKE ARASINDA "TİCARET SAVAŞI" ÇIKMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, iç piyasayı canlandırmak için Çin mallarına uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisinin yüzde 25'e çıkarılacağını ilan etmiş ve iki ülke arasında "ticaret savaşı" ortaya çıkmıştı. Trump, Çin'e müzakere etmek için verdiği son tarih olan 10 Mayıs'ın da geçmesiyle yeni bir adım attı.

KARAR MİSİLLEME OLARAK GÖRÜLÜYOR

Trump yönetimi Çin mallarına 300 milyar dolar tutarında ek gümrük vergisi koymak için işlem başlattı. Trump yönetimi tarafından alınan bu karar, Çin'in 60 milyar dolar değerindeki ABD mallarına gümrük vergisi uygulanacağı yönünde açıklama yapılmasından hemen sonra geldi. ABD son olarak Çin'den ithal edilen ürünlerin 200 milyar dolarlık diliminin vergisini 10 Mayıs'tan itibaren yüzde 10'dan yüzde 25'e yükselteceğini açıklamıştı.

ABD BORSALARI SERT DÜŞÜŞ YAŞAMIŞTI

ABD borsaları Pazartesi günü, yatırımcıların iki süper güç arasında artan ekonomik gerilimden etkilenerek yaşadığı endişe ile sert bir düşüş yaşamıştı. Dow Jones Endeksi, yılın başlangıcından bu yana gerçekleşen en büyük günlük kayıp olan 618 puanlık kayıpla gün kapatırken Nasdaq endeksi de yılın en kötü gününde yüzde 3,4 düşüş yaşadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR