TSK'dan jet açıklama
AFP, AP ve Reuters gibi uluslararası haber ajansları, İstanbul merkezli Esad karşıtı oluşum Suriye Ulusal Koalisyonu’na dayanarak, Türk askerlerinin, önceki gece Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan Suriyeli sivillere ateş açtığını, 11 Suriyeli sivilin öldürüldüğünü iddia etti.
GÜNDEM , 20 Haziran 2016 Pazartesi, 07:19
TSK'dan jet açıklama
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise can kaybını 4’ü çocuk 8 sivil olarak verdi. Hürriyet’e konuşan Türk askeri bir kaynak ise, “İddialar gerçek dışıdır” dedi. Suriye Ulusal Koalisyonu, Türkiye’yi olayı soruşturmaya çağırdı. Ölenlerin aynı aileden olduğu ileri sürüldü. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), geçen ay yaptığı açıklamada Türk askerlerinin Suriyeli mültecilere ateş açması sonucu mart ve nisanda 5 kişinin öldüğünü, 14 kişinin de yaralandığını iddia etmişti.   

İDDİAYA YALANLAMA

Bir Türk askeri kaynak konuyla ilgili şunları söyledi: “Hatay’ın Yayladağı ilçesinde, Türkiye-Suriye sınırını kaçak geçmeye çalışanlara Türk askeri tarafından ateş açıldığı ve 8-9 kişinin öldüğü ve cesetlerinin Suriye tarafında kaldığı iddiasını duyduk. Dün gece (önceki gece) saat 22.30’da sınırda kanunsuz geçme girişimi oldu. 60 kişilik bir grup kanunsuz geçme teşebbüsünde bulundu. Standart olarak aydınlatma ışıldakları sesli ikazlarla sınıra yaklaşmamaları konusunda uyarıldılar. 7-8 kişi beton duvarların üzerine tırmanarak duvar üzerindeki telleri makasla kesmeye başladı. Sınır birlikleri önce havaya, sonra duvarın diplerine ateş açınca bu grup korkup geri atlayarak ormana doğru kaçtı. Kesinlikle insanlar üzerine ateş açma gibi bir şey yok. Türk askerini suçlayıcı iddialar gerçek dışıdır.” Yetkililer ayrıca, Türkiye ile Suriye arasında yaklaşık 1.5 yıldan bu yana karşılıklı olarak sivillerin geçişinin yasak olduğunu, sadece insani amaçlı yardım konvoyları ile Türkiye’de tedavi görmesi şart olan sivilleri taşıyan ambulansların geçişine izin verildiğini ifade etti. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR