TSK'nın yeni silah 'Tufan'
Elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatma yapabilen Tufan, sesten 6 kat daha hızlı hedeflere fırlatılabiliyor
GÜNDEM , 29 Eylül 2017 Cuma, 14:51
TSK'nın yeni silah 'Tufan'

Dünyada Ar-Ge aşamasında bulunan elektromanyetik mühimmat fırlatma teknolojisi ülkemizde geliştirilmeye başlandı. Aselsan tarafından üretilen Tufan'ın test çalışmaları devam ediyor.

Klasik toplarda ve fırlatma sistemlerinde mühimmat ister güdümlü ister güdümsüz olsun bir patlamayla ateşleniyor. Tufan'da ise mühimmat bir koruyucu kılıfla namlunun içine konuluyor, namlu çevresinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatılıyor. Böylelikle top mermileri sesten 6 kat daha hızlı hedeflere fırlatılabiliyor. Mevcut atış sistemleriyle top mermileri ses hızı ancak 2.5 katı hızla hedefe ulaşabiliyor. Tufan'ın ulaştığı hız ile hava aracı veya balistik füze gibi hedefler vurulabilecek. Ayrıca TSK'nın kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanacak.

Sistem, konvansiyonel patlama-gaz basınçlı fırlatma sistemlerine göre daha çok avantaj sağlıyor. Menzil daha çok yükselirken, sürtünmenin sınırlı olması sebebiyle silah sisteminin de ömrü uzuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR