'Türk sorunu' bitti mi?
Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu Başkanı Fransız Parlamenter Alain Lamassoure'un, "Türk sorunu kalmadı, ne Türkler ne Avrupalılar Türkiye'nin AB'ye üye olmasını istiyor" sözlerine yanıt, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan geldi. Bağış, "Türkiye'nin AB entegrasyon sürecini, AB için bir Türk sorunu olarak değerlendirmek hadsizliktir" dedi
DÜNYA , 15 Ekim 2012 Pazartesi, 11:37
'Türk sorunu' bitti mi?

Fransa'nın pazar günleri yayımlanan gazetesi Journal du Dimanche'a konuşan AP Bütçe Komisyonu Başkanı Alain Lamassoure, Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik sorunlarına ilişkin sorulara yanıt verirken Türkiye'nin AB üyeliği hakkında ilginç bir yorumda bulunmuştu.

Gazetenin, "Ekonomik kriz göz önüne alındığında, Avrupa'nın entegrasyon sürecinde frene basmak gerekmiyor mu?" sorusunu yanıtlayan Lamassoure, "Hırvatistan kısa bir süre sonra AB'ye girecek, ama dört milyon vatandaşıyla, bu küçük ülke bir sorun teşkil etmeyecektir. Birliğin sınırlarıyla ilgili tartışma da halledildi. 2000'lerdeki Türk problemi ortada yok artık: ne Türkler ne Avrupalılar birleşmek istiyor" diye konuşmuştu.

"Türk sorunu değil, Türk fırsatı"
Lamassoure'un bu sözlerini AA muhabirine yorumlayan Bakan Bağış, "AB'de Türkiye defterini kapayanlar, sonra sakın müflis tüccar gibi eski defterleri açmak zorunda kalmasınlar" ifadesini kullandı.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Küresel Forumu'ndaki "Yirminci Yüzyılla Hesaplaşmak ve Adil Bir Gelecek" paneline konuşmacı olarak katılan Bağış, şunları söyledi:

"Türkiye'nin AB entegrasyon sürecini, AB için bir Türk sorunu olarak değerlendirmek hadsizliktir. Böyle düşünenler için Türk sorunu değil, akıl sorunu tanımlaması yapmak daha doğru olur. Gerçekleri görecek kadar akıl ve kalp gözleri açık olanlar şunu görüyor: AB için Türk sorunu yoktur, Türk fırsatı vardır."
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR