Türkçe AB'de resmi dil oldu
İngiliz Daily Express gazetesi, Türkçe'nin Avrupa Birliği'nin resmi dillerinden biri olarak kabul edildiğini yazarak bunu da "dehşet verici" olarak yorumladı.
DÜNYA , 17 Nisan 2016 Pazar, 10:26
Türkçe AB'de resmi dil oldu
İngiltere'nin tabloid gazetelerinden Daily Express,  Türkiye'yi "İslam ulusu" olarak nitelendirdiği haberinde, hiçbir AB üyesi ülke  Türkiye'nin üyeliğini desteklememişken, Türkçe'nin AB'nin resmi dili yapılmasının korku uyandırdığını ileri sürdü.

375 "EVET" VERİLDİ

Haberde  Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nicos Anastasiades'in Hollandalı AB Dönem Başkanı'na  Akdeniz Adası'nda yapılan yeniden birleşme anlaşmasına uyumu desteklemek için Türkçeyi  Avrupa Birliği'ndeki 24 resmi diline ekleme girişimine milletvekillerinin 133'e karşı 375 evet oyu verdikleri kaydedildi.

Gazete buna karşın 28 üyeli  Avrupa Birliği'nden hiçbir seçmenin  Türkiye'nin birliğe üye olması yönünde oy kullanmadığına dikkat çekti.

TÜRKİYE'Yİ TEHDİT OLARAK GÖRÜYORLAR

Gazete,  Türkiye'nin  Brüksel'den sığınmacı krizine karşı 5 milyar  Sterlin ödenek alacağını ve Türk vatandaşlarının bu yıl  Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilmelerine olanak sağlanacağını buna karşın  Türkiye'nin nüfusunun 2018'e kadar  Almanya'yı geçeceğini,  Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının  İngiltere'nin çeyreğinden daha az olduğunu ve yeni göçmen dalgası için bir tehdit oluşturduğunu yazdı.

Daily Express,  İngiltere'deki sağcı UKIP lideri Nigel Farage'nin  Britanya'nın AB'de kalmasını oylamanın  Türkiye'nin AB'ye üyeliğini oylamak anlamına geleceğini bunun da  İngiltere'ye çok büyük sayıda göçmeni getireceği açıklamasına yer verirken eski Gölge İçişleri Bakanı David Davis'in  Türkiye'nin üyeliğini desteklemenin AB'nin  Britanya'nın ulusal güvenliğine yardım etmediği anlamına geldiği ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR