Türkiye vizeyi kaldırdı... O ülke de ücretini..
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye açısından vizeyi kaldırdık. Bugün de değerli Dışişleri Bakanı’nın açıklamasıyla Macaristan’dan vize alanlardan ücret alınmaması Macaristan’ın bize yaptığı önemli bir jest" dedi.
GÜNDEM , 25 Şubat 2015 Çarşamba, 10:06
Türkiye vizeyi kaldırdı... O ülke de ücretini..
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki temasları kapsamında Türk-Macar İş Forumu’nda bir konuşma yaptı. Davutoğlu iki ülke arasındaki vizelere ilişkin kararı da duyurdu.

Davutoğlu şöyle konuştu:

"İkinci olarak; size hukuki alt yapıyı oluşturmak yani iş yapmaya başladığınızda öyle bir yasal çerçeve olsun ki önünüzde engel kalmasın. Bunun da alt yapısını kurduk. Vizeleri, Türkiye açısından vizeyi kaldırdık. Bugün de değerli Dışişleri Bakanı’nın açıklamasıyla Macaristan’dan vize alanlardan ücret alınmaması Macaristan’ın bize yaptığı önemli bir jest. Bunu da büyük bir teşekkür, takdirle karşılıyoruz. İnşallah bir gün Macaristan’ın da desteği ile Türkiye Schengen’e girdiği zaman bütünüyle sınırlar açılacak ve biz Macaristan ile olan o tarihi dostluğumuzu sınırsız bir hale getirebileceğiz.

Yine nedir bu alt yapının arkasında yani hukuki alt yapı itibari ile, bugünkü anlaşmalara baktığımızda sosyal güvenlik anlaşması imzaladık. Yani şirketler iş yaptığında sosyal güvenlik bakımından bir alt yapı kuruldu. aynı şekilde tüketicilerin korunması ile ilgili anlaşma imzaladık, enerji konusunda nükleer iş birliği alanında anlaşma imzaladık. Tarihi bağlarımız itibari ile Gül Baba’nın restorasyonu konusunda anlaşma imzaladık. Ankara ile Budapeşte’nin, su açısından da İstanbul’la yine iş birliği anlamında şehirler arasında anlaşmaların alt yapılarını kurduk. Yani nerede bir eksiklik hissediyorsanız, hukuki olarak bizim şuna ihtiyacımız var, şu anlaşmayı da yaparsanız Türk ve Macar şirketlerinin iş adamları olarak Avrupa’da büyük bir başarı hikayesi yazarız diyorsanız bize söyleyeceksiniz biz de adımlar atacağız."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR