Türkiye'yi sarsan vahşete yeni gelişme
Bütün Türkiye'de ağır bir infiale sebep olan Sakarya'daki cinayetle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. İki zanlının, güvenlik nedeniyle başka bir cezaevine gönderildi. Ayrıca zanlılardan Birol Karacal'ın bir engelli kıza tecavüz ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın da yargıtay aşamasında olduğu ortaya çıktı.
GÜNDEM , 10 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:24
Türkiye'yi sarsan vahşete yeni gelişme

Suriyeli sığınmacı Mefta Emani'nin ve 10 aylık bebeğinin katilleri savcılığın talebiyle güvenlik sebebiyle başka bir şehirdeki yüksek güvenlikli cezeavine gönderildi. Katil zanlıları tek kişilik hücrelere konularak hem birbirleriyle hem de cezaevindeki mahkumlarla irtibatları kesildi. Cezaevi yönetimi katil zanlılarının kendilerine zarar vermeleri ihtimaline karşı da tedbir aldı.

HAMİLE KADINI TECAVÜZ EDİP ÖLDÜRDÜLER

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Sakarya'da yaşayan 9 aylık hamile Mefta Emani, kocasıyla aynı fabrikada işçi olarak çalışan Birol Karacal ve Cemal Bay tarafından evinden kaçırılarak cinsel saldırıya maruz kalmış 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürülmüştü. Yapılan soruşturmanın ardından Emani ve bebeğinin katil zanlıları yakalanarak tutuklanmıştı.

Türkiye'yi sarsan vahşet neticesinde Sakarya'da büyük infial meydana gelmiş ve yüzlerce kişi adliye kapılarına dayanarak zanlıları linç etmeye çalışmıştı. Soruşturmayı titiz bir şekilde yürüten savcılık soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürümesi ve katil zanlılarının hakettiği cezayı almasının sağlanması için cezaevinde de bazı tedbirler aldı.

TEK KİŞİLİK HÜCREDE KALIYORLAR

Zanlılar Karacal ve Bay Sakarya'dan başka bir şehirdeki yüksek güvenlikli bir cezaevine nakledildi. Bay ve Karacal, ağız birliği yaparak ortak ifade vermelerinin engellemesi için de birbirinden ayrı olarak tek kişilik hücrelere yerleştirildi. Hem birbirleriyle hem de cezaevindeki diğer tutuklu ve hükümlülerle irtibatları kesildi.

İNTİHAR ETMEMELERİ İÇİN

Katil zanlılarının kendilerine zarar vermelerini engellemek için de ayrıca tedbirler alındı. Cinayetin sebebi savcılığın yapacağı ayrıntılı soruşturma neticesinde ortaya çıkacak.

KAHREDEN DETAYLAR

Karar gazetesinin haberine göre ise Suriyeli 9 aylık hamile Emani'ye tecavüz edip 10 aylık bebeği ile birlikte öldüren katillerden Birol Karacal'ın 2009'da bir engelli kıza tecavüzden yargılandığı davanın hala sonuçlanmamış olması Türkiye'yi sarsan vahşette ağır işleyen yargının sorumluluğunu da gözler önüne serdi.

O caninin karısı evi boşalttı

8 yıl önceki davada 11 yıl hapis cezası alan Birol Karacal, temyize gidince tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. 9 yıl boyunca bitmeyen davadan dolayı serbest dolaşan Birol Karacal, Sakarya'daki vahşete imza attı.

DOSYASI 6 YILDIR KARARA BAĞLANAMADI

Birol Karacal'ın 2009'da engelli bir kıza cinsel saldırıda bulunduğunu ve olayın ardından 11 yıl hapis cezası alıp 2 yıl hapis yattıktan sonra temyize başvurmasıyla serbest kaldığı ortaya çıkmıştı.

Sakarya'daki kan donduran katliamın kurbanları Suriye'de toprağa verildi

Temziye başvurduktan sonra 2011'de serbest bırakılan Karacal'ın dava dosyasının aradan 6 yıl geçmesine rağmen karara bağlanamaması dikkat çekti. Ceza davalarındaki düzenlemeye göre, ağır ceza mahkemelerinin görevine giren işlerde tutuklu yargılama sürelerinin azami 2 yıl olduğu ve bu sürenin 3 yılı geçmeyecek şekilde uzatılmasının da mümkün olduğu belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR