Üç Fidan Bursa'da anıldı
6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 41. yıldönümünde Nilüfer'deki "Üç Fidan Anıtı"nda düzenlenen törenle anıldı.
BURSA , 06 Mayıs 2013 Pazartesi, 12:23
Üç Fidan Bursa'da anıldı

Şafak vakti saatler 05.30’u gösterdiğinde ise , 41 yıl önce aynı saatlerde kurulan darağacında idam edilen üç arkadaş için saygı duruşunda bulunuldu.

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı tarafından organize edilen anma törenine Deniz Gezmiş'in arkadaşları, bazı siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Üç fidan Anıtı önünde yapılan törende konuşan Kent Konseyi Genel Sekreteri Şazi Çavuşoğlu, Nilüfer Belediyesi olarak üç fidanı anmak için her yıl bu anlamlı organizasyonu düzenlediklerini kaydederek, “Bu bir kutlama değil, onlara duyulan sevgi ve saygıya sahip çıkmaktır. Daha eşit, özgür ve demokratik bir hayat için bu etkinliğe imza atıyoruz. Denizler eşitlik, özgürlük ve bağımsız bir vatan için hayatını ortaya koydular. İnsanlık adına bir dava için mücadele ettiler. Onların davasına sahip çıkacak gençlik, hiçbir zaman bu inancını kaybetmemeli. Üç fidanı saygıyla anıyoruz” dedi.

Törende Deniz Gezmiş’in arkadaşlarından Tuncay Çelen, Hacı Tonak, Cemil Orkunoğlu, Erkin Fırat’ın konuşmaları kalabalığı duygulandırdı. Açılış konuşmalarının ardından Feryal Öney bir konser verdi. Öney, söylediği şarkılarla kalabalığı hem duygulandırdı hem de coşturdu.

Konser sonunda ise düzenlenen forumda duygu ve düşünceler dile getirildi. Foruma katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Üç fidanı anmak ve onların ideallerini yaşatmak, Türkiye’nin tam bağımsızlığı için mücadele eden ve bedel ödemeye hazır olan insanlarla olacaktır. O doğrultuda yıllardır çaba gösteriyoruz. Bu konuda herkes duyarlı olmalı. Bizim lügatımızda umutsuzluk yok, çaresizlik yok, umut var, aydınlık var, bağımsızlık sevdası var. Türkiye’de ilk defa üç fidan adına anıt yapmak bize kısmet oldu. Bundan sonra her 6 Mayıs sabahı burada olacağız. Onların verdiği ışığı yakalamak için herkesi bu tarihte buraya bekliyoruz” diye kaydetti.

Yaklaşık iki saat süren forumun ardından Can Dündar’ın hazırladığı ‘Delikanlım’ isimli belgesel filmi izlendi.Şafak vakti saatler 05.30’u gösterdiğinde, 41 yıl önce aynı saatlerde kurulan darağacında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için saygı duruşunda bulunuldu. Üç fidanın yaktığı ışığın hiçbir zaman sönmeyeceğini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Onların bize ifade ettiklerini hayatımızın bir parçası olarak devam ettireceğiz” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR