Uludağ'a çıkacaklara 'yavru ayı' uyarısı!
Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa İl Temsilci Nazif Makas, Uludağ'a çıkacak dağcıları yavru ayı konusunda sosyal medya hesaplarından uyardı.
BURSA , 08 Ağustos 2017 Salı, 13:54
Uludağ'a çıkacaklara 'yavru ayı' uyarısı!

Bursa İl Temsilcisi Nazif Makas, hem dağcılık il temsilciliği hem de doğa yürüyüşleri sayfasından yaptığı uyarında, Uludağ'ın güney yamacında bulunan Aras Şelalesi'ne gideceklere bölgede dolaşan yavru ayı ve onu korumaya çalışan annesi olduğunu söyledi. Makas, uyarısında şu bilgilere yer verdi:

Ketenlikten Aras deresine giden patikanın dere çıkışında ayı yavrusu dolaşıyor .Anne ayı da yakınında görünüyor. Giden grupların dikkatli olması yavru ayıya fazla yaklaşılmaması tavsiye olunur. Yakınlarda ayı ini olabilir. Soğukpınarlılar da bunu teyit etmişlerdir. Bu uyarıyı geçen hafta şelaleye giderken yavru ayı ile karşılaşılmış, dönüşte anne ayı da patikanın girişinde arkadaşlara uyarıda bulunmuş. Grup patikaya girememiş, yollarını değiştirmişlerdir."

Makas DHA muhabirine yaptığı açıklamada da, Uludağ'da çok sayıda ayı bulunduğunu ve artık insanların bulunduğu bölgelere gelerek yiyecek aramaya başladıklarını kaydederek, "Ancak yavru ayılar konusu çok önemli. Çünkü anneleri onlara bir zarar geleceği korkusuyla saldırabiliyor o yüzden dikkatli olunması gerekiyor" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR