Ünlü iş adamından çok çarpıcı uyarı
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, son yıllarda cari açık krizi sebebiyle Türkiye’nin büyüme hızının bilinçli olarak yavaşlatıldığını belirterek, “Türkiye yüzde 7 ve üstünde büyürse işsizlik sorununu çözebilir. Bunun altında kalırsa çözemez. Nitekim işsizlik yüzde 10’un üzerine çıktı” diye konuştu.
EKONOMİ , 31 Mart 2015 Salı, 07:05
Ünlü iş adamından çok çarpıcı uyarı
Türkiye ekonomisin cari açık ve tasarruf açığı gibi iki önemli problemi olduğunu vurgulayan Özilhan, bu iki problemin üzerine yeterince gidilmediğini söyledi. Cari açık yükseldikçe ekonomide frene basılmak zorunda kalındığını belirten Özilhan, “Cari açık azaldığında ekonomide denge oluşuyor ama o zaman da işsizlik sorunu ortaya çıkıyor. Türkiye’de artık cari açığı azaltacak yatırımlar teşvik edilmeli. Mevcut teşvik uygulamaları yetersiz kalıyor. Temennimiz seçimden sonra istikrarın olması. Önümüzzeki dönemde kur meselesi devam edecek, Fed’in açıklamaları sürecek. Seçimden sonra istikrarlı bir büyüme olursa belli bir büyüme yakalanabilir” diye konuştu 

Petrol fiyatlarının yarı yarıya azalmasının Türkiye için bir şans olduğunu ancak bunun sonuçlarının ekonomiye yeteri kadar yansımadığıni da belirten Özilhan, şunları söyledi:

“Artık ekonominin siyasetin önüne geçmesi, daha fazla gündeme gelmesi ve daha iyi yönetilmesi gerekiyor. Bir çatı altında olması gerekirken, şu anda ekonomi yönetiminde bir dağınıklık görüyoruz. Bakanlar arası dağınıklık var. Seçime odaklanıldığı için ekonomi başsız kaldı. Seçim sonrası ekonominin şimdiki patronu Ali Babacan da olmayacak. Yapı o zaman nasıl şekillenecek görmemiz iyi yönetmemiz gerekiyor.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR