Usulsüzlüğü şikayet eden öğrenciye öğretmen dayağı...
Samsun'da okuldan makbuzsuz para toplandığı gerekçesiyle şikayetçi olan 11. sınıf öğrencisi, öğretmeni tarafından darp edildiğini iddia etti. Darp raporu alan aile, polise giderek şikayetçi oldu.
GÜNDEM , 09 Mart 2018 Cuma, 10:51
Usulsüzlüğü şikayet eden öğrenciye öğretmen dayağı...

Samsun'da bir lisede makbuzsuz para toplandığı gerekçesiyle öğretmenlerden şikayetçi olan 16 yaşındaki Muhammet Y., darp edildiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Okul öğretmenlerinden E.T'nin makbuzsuz para topladığını ve parayı vermediği için başka bir öğretmen D.B. tarafından darp edildiğini iddia eden Muhammet Y., hastaneden darp raporu aldı. Okul tarafından usulsüz para toplandığı gerekçesiyle savcılığa şikayette bulunduklarından sonra oğlunun darp edildiğini belirten Tuncay Y., okula gittiğinde öğretmenler tarafından kendisinin de darp edildiğini iddia etti.

"Bir öğretmen bana: 'Ben devletim istediğimden para alırım sen kimsin' dedi"

Olayla ilgili açıklama yapan Muhammet Y.'nin babası Tuncay Y.,

"2016-2017 yılında kimya öğretmeni oğlumdan staj ve deney-tüp parası istemişti. Oğlum bana bunu söyledi. Ben okula gittim. Bu parayı neden topladıklarını ve makbuz verip vermediklerini sordum. Makbuz vermediklerini söylediler. Ben de makbuzsuz para vermeyeceğimi söyledim. 'Ben zorla alırım' dedi. Çocuğumu korkutarak 5 iş günü kimya bölümünde staj mahiyetinde çalıştırarak günlük 15 TL'den 75 TL'sini çocuğuma vermedi. Sınıfta bırakmakla çocuğumu tehdit ettiler. Çocuğum da korktuğu için bunu bana söyleyememiş. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında da böyle bir para istemişler. Ben de oğluma makbuzsuz bir para vermemesi gerektiğini söyledim. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra öğretmen sınıfta oğlumdan zorla para istemiş. Oğlum da 'babamdan veli toplantısında istersiniz' dedi. Öğretmeni üsteleyince çocuğum arkadaşları içinde mahcup olmamak için cebindeki 20 TL'yi öğretmene vermiş. Öğretmen de geri kalan 50 TL'yi vermesi gerektiğini söyleyerek yanından ayrılmış. Ders arasında oğlum beni arayarak durumu anlattı. Ben de okula giderek bu parayı neden aldıklarını sordum. 'Bizim hakkımız alırız' dediler. Okul müdürünün yanına çıktım. '20 TL'yi almak bizim hakkımız' dedi. '50 TL'yi neden aldıklarını araştıralım' dedi. Oradan da bir sonuç alamadım. Bunun üzerine cumhuriyet başsavcılığına giderek oğlumla birlikte şikayetçi oldum. Savcılık ifadesinden 1 gün sonra çocuğum okula gitti. Sınıftaki arkadaşları kendilerinden de böyle bir para alındığını iddia ederek oğluma, 'baban bizim paramızı da alsın' dediler. Bir kağıda bunu yazarak öğrenciler imzaladı. Oğlum bana bunu kağıdı getirdi. Ben de savcılığa bu kağıdı verdim. Ben bu kağıdı verdikten iki gün sonra kimya öğretmeni başka bir öğretmenin dersinde sınıfa girerek oğlumu dışarı çıkartıyor. Bu şikayet olayıyla ilgili diğer çocuklarla da konuşuyor. Oğlumu dışarı çıkartıp darp ediyor. 'Sen bizi nasıl şikayet edersin' diyerek oğlumu darp ediyor. Oğlum okuldan telefonla beni arıyor. Ben evden çıkarken 155'i arayıp ihbar ediyorum. Okula gittiğimde müdür ve 3-5 öğretmen beni darp ederek dışarı çıkardılar. Sonradan 10-15 öğretmen oldular. Beni dışarı atarlarken polis ekipleri geldi. Beni öğretmenlerin elinden alarak ekip otosuna bindirdi. Çocuğumla beraber Eğitim ve Araştırma Hastanesinden darp raporu aldık. Karakolda ifademizi verdik. Özellikle okulun kapısında bir öğretmen bana: 'Ben devletim istediğimden para alırım sen kimsin' dedi. Bu öğretmen devletse devlet kim?" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR