Uyku bozukluğu olanlar dikkat!
Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde , horlama, uykuda solunum durması ve uykusunu yeterince almama gibi rahatsızlığı olanların bir gece boyunca uykudaki takiplerinin yapılarak problemlerinin belirlendiği 4 yataklı Uyku Laboratuvarı'nda 1.5 yılda 2 bin 45 kişi tedavi gördü.
SAĞLIK , 26 Ekim 2017 Perşembe, 15:45
Uyku bozukluğu olanlar dikkat!

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Ahmet Ertürk açıldığı günden itibaren uyku laboratuvarında, yaklaşık 2 bin 45 hastaya hizmet verildiğini söyledi.

Uyku bozukluklarının çok ciddi problemlere yol açabildiğine dikkat çeken Dr.Ahmet Ertürk "Uyku hastalıkları, uyku sırasında görülen ve uyku kalitesinin bozulması, bireyin dinlenememesi, bilincinin tazelenememesi, gündüz aktivitelerinin bozulması ve bireyin sağlıklı olduğu dönemdeki kapasite ve becerilerinin azalmasıyla seyreden hastalıklardır. Hastalar özellikle horlama ve uykuda solunum durmasının bir yakını tarafından fark edilmesiyle laboratuvarımıza başvuruyor. En büyük şikâyetleri, gece yatıp uyudukları halde sabah yorgun kalkmak ve gün içinde devamlı uyuklamaktır. Bu kişilerin iş performansları ciddi şekilde düştüğü gibi sosyal ilişkileri bozulmakta, zaman zaman ciddi iş kazaları meydana gelebilmektedir. Bu sebeple uyku bozukluklarının nedenlerinin araştırılması çok önemlidir" dedi.

UZMAN DESTEĞİ ŞART

Uyku laboratuvarının uyanıklık ve uyku gibi farklı iki şuur durumunun birbirini etkileyen hastalıklarının tanı ve tedavisinin yapıldığı bir yer olduğunu belirten Dr.Ertürk, "Burada, uykuda solunum ve uyku problem i yaşayan hastalarımıza elektrotlar bağlanarak onların uyku esnasında ya da uyumak istediğinde ortaya çıkan rahatsızlıkları araştırılmakta ve gece boyunca gerçekten uyuyup uyumadığı, uykunun kalitesi, uyku boyunca kan oksijen değişiklikleri, kalp ritim değişiklikleri, kas hareketleri değerlendirilmektedir. Bu tetkikler sonucunda da hastalarımızdaki horlama veya gündüz uykululuk hali gibi şikâyetlerin sebebi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle uyku bozukluğu olan kişiler mutlaka uzman desteği almalıdırlar" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR