Uzmanlar uyardı! Köpüklü denizden uzak durun
Okulların kapanmasıyla açılan güneş ve deniz sezonunda ebeveynlerin en dikkat etmesi gereken konuların başında deniz ve havuzlardaki enfeksiyon tehlikesi geliyor. Gözden kaçan bir sinek ya da böceğin çocuğunuzu ısırması, soluğu hastanede almanıza neden olabiliyor. "Yaz tatilinde kâbus yaşamak istemiyorum!" diyorsanız bu önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.
SAĞLIK , 25 Haziran 2018 Pazartesi, 18:10
Uzmanlar uyardı! Köpüklü denizden uzak durun

Yazın en sık karşılaşılan enfeksiyonların başında mantar enfeksiyonları, göz ve dış kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve ishaller geliyor. Çocuklara temel hijyen kurallarının zamanında öğretilmemesi veya ailelerin hijyenik konularda duyarlı olmaması, Hepatit A gibi ciddi enfeksiyonlara bile yol açabiliyor. Gazete Habertürk'ten Ceyda Erenoğlu'nun haberine göre; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, yaz tatilinde ailelerin çocukları için alması gereken önlemleri anlatıyor.

MAVİ BAYRAK SERTİFİKALI PLAJLARI TERCİH EDİN

Denizler genelde havuzlara göre daha temiz olsa da kanalizasyon sızıntılarından kirlenebileceklerini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle denize girmek için mavi bayrak sertifikalı plajların seçilmesi, suyun aşırı köpüklü veya bulanık olması durumunda denize girilmemesi öneriliyor. Eğer girilecek denizin fazla taşlı bir sahili varsa, ayak kesileri oluşabileceğinden, bu kesilerdeki yaraların enfekte olmaması için deniz ayakkabısı kullanılmasının önemine dikkat çekiliyor.

ERİŞKİN MANTAR İLACI VERMEYİN

Mantar enfeksiyonları nemle çok kolay yayılıyor. Bu enfeksiyonlar özellikle sıcakta çok terlendiğinde arttığı için havuz gibi ortak kullanım alanlarında hijyen kurallarına uyulmadığında mantar bulaşması kaçınılmaz görülüyor. Çocuklarda deri mantarlarının görülme sıklığı yüzde 3-6 arasında değişiyor. Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde mutlaka doktora danışılması, nemden kaçınmanın ve hijyen kurallarına uymanın ilaçlar kadar önemli

olduğunun unutulmaması gerekiyor. Aileler mantar enfeksiyonlarından görsel olarak şüphelenip bunları genelde evde bulunan erişkinlere ait 'antifungal kremlerle' tedavi etmeye çalışıyor. Bu, tedavide gecikmelere ve enfeksiyonda ilerlemelere yol açabiliyor. Özellikle 'steroidli antifungal' kremlerin uzun süre bilinçsiz kullanımı yüzünden birçok çocukta istenmeyen hormonal yan etkiler görülebiliyor.

HAVUZ KENARINDA TERLİKSİZ GEZMEYİN

Havuz seçiminde düzenli temizliği yapılan, duş almanın ve bone takmanın zorunlu olduğu tesislerin seçilmesi gerekiyor. Havuza girmeden önce duş almak kadar klorun cildin florasını bozması nedeniyle havuzdan çıktıktan sonra da duş alınması öneriliyor. Havuz ve denizden çıktıktan sonra çocukların mayolarının değiştirilmesi ve kuru giysiler giydirilmesi öneriliyor. Havuzda gözlük ve kulak tıkacı kullanılması göz ve dış kulakta oluşabilecek enfeksiyonları engelliyor. Tüm hijyenik önlemlere uyulsa bile nemli havuz kenarlarında mantar bulaşma riski olduğu için terlik giyilmesi koruyucu olabiliyor. Ailelerin çocuklara, havuz ve denize tuvalet yapmaması gerektiğini öğretmeleri toplum sağlığı açısından yararlı bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR