Validen şaka gibi kardiyolog açıklaması
İTÜ Maden Fakültesi’nde Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın annesi 87 yaşındaki Zekiye Ercan’ın, Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde kardiyolog eksikliği sonucu kalp krizinden vefat etmesi yankı uyandırdı. Aydın Valisi Kerem Al, inşaa halindeki yeni hastane binası bittikten sonra Devlet Hastanesi’ne kardiyolog geleceğini belirtirken, inşaatın iki yıl içinde tamamlanmasının planlandığı öğrenildi.
GÜNDEM , 23 Nisan 2013 Salı, 16:52
Validen şaka gibi kardiyolog açıklaması

İTÜ Maden Fakültesi’nde Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın annesi 18 Nisan günü Kuşadası’nda kalp krizi geçirdi. 112 ekiplerinin beş dakika içinde müdahale ettiği Zekiye Ercan, ilçede kardiyolog bulunan özel bir hastaneye yönlendirildi. Ancak Kuşadası’nın ve hastanenin tek kardiyoloji uzmanı olan Prof. Dr. Alper Onbaşılı, Antalya’da bir tıp kongresine gittiği için hasta, önce başka bir özel hastaneye sonra da Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Burada yapılan ilk müdahale sonrası Zekiye Ercan, Aydın’a sevk edildikten sonra hayatını kaybetti. Zekiye Ercan’ın durumu yaklaşık nüfusu 100 bin olan, yaz aylarında ise belde ve köyleriyle birlikte yazlıkçılar ve turistlerle 500 bine ulaşan Kuşadası’nda günün konusu oldu.

Aydın Valisi Kerem Al, kardiyolog eksikliğinin norm kadro uygulamasından kaynaklandığını söyledi. Mevcut Devlet Hastanesi’nin 65 yataklı olduğunu belirten Al, "Kuşadası Devlet Hastanesi’nde norm kadro uygulaması gereği kardiyolog yok. Hastane 65 yataklı olduğu için bu böyle. Şimdi 150 yataklı yeni hastane yapılıyor o zaman kardiyolog olacak" dedi.

24 AYDA TAMAMLANACAK

13 yıl önce hizmete giren Kuşadası Devlet Hastanesi’nin deprem yönetmeliğine uygun olmadığı tespit edilince yeni hastane inşaasına iki ay önce başlandı. Hastanenin 24 ay içinde bitirilmesinin planlandığı, kardiyoloji bölümü için de bir turizmcinin bir milyon lira bağışta bulunmayı vaat ettiği öğrenildi. Mevcut Kuşadası Devlet Hastanesi’nde kardiyolog olsa bile yeterli imkan bulunmuyor. Bu nedenle bu hastaneye gelen kalp krizi vakaları ilk müdahale yapıldıktan hemen sonra kardiyolog bulunan tek özel hastaneye sevkediliyor. Buradan da gerekli görüldüğü takdirde Aydın Devlet Hastanesi’daki İnveziv Anjiyografi bölümüne sevk ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR