Ve Apple bombayı patlattı
Apple Berlin'de gerçekleştirdiği dev etkinlikte yeni nesil MacBook ve Apple Watch'ı tanıttı. Peki yeni MacBook ile Watch'da neler var?
TEKNOLOJİ , 09 Mart 2015 Pazartesi, 21:33
Ve Apple bombayı patlattı
Bugüne kadar üretilen en ince ve hafif MacBook olma özelliğini taşıyan cihaz, artık altın renk seçeneğine de sahip ve bu anlamda MacBook serisinde bir ilk olma özelliğini elinde bulunduruyor.

\\\"\\\"

Sadece 900 gram ağırlığında ve 13.1 mm inceliğinde olan cihaz 17.3 mm inceliğinde olan MacBook Air'e göre gördüğünüz üzere çok daha ince bir tasarıma sahip.

12 inç büyüklüğünde retina ekrana ve 3 milyondan fazla piksel çözünürlük sunan yeni MacBook, önceki MacBook'lara kıyasla yüzde 30 oranında daha az güç tüketiyor.

\\\"\\\"

Yeni MacBook üzerindeki anakart 11 inç'lik MacBook Air'inkine göre yüzde 67 oranında daha küçük... Tek şarjla 9 saat internet ve 10 saat multimedya deneyimi sunan cihaz üzerinde bulunan USB-C, tek bir portta 5 farklı bağlantı seçeneği sunuyor. Güç, USB, DisplayPort, HDMI ve VGA...

Klavyesi de tamamen yenilenen MacBook bugüne kadarki en ince retina ekranı kullanıyor. MacBook'un yeni bataryası katmanlı yapısı sayesinde kasanın içindeki en ufak boşlukları bile değerlendirilerek pil gücünün artırılmasını sağlıyor.

10 Nisan tarihinde satışa sunulacak olan yeni MacBook’lar 1.299 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkıyor.

\\\"\\\"

İşte karşınızda Apple Watch

Öncelikle Apple'ın üç farklı akıllı saatle geldiğini belirtelim: Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition...Apple'ın bugüne kadar sunulan en kişisel cihazı olma özelliği taşıyan akıllı saati Apple Watch klasik ve uzay siyahı olmak üzere iki farklı senk seçeneğine sahip. Apple Watch Sport modeli ise gümüş ve uzay grisi renklerini sunuyor. Apple Watch Edition sürümünde ise iki farklı 18 ayar altın kasa seçeneği bulunuyor. Apple Watch için bugüne dek tasarlanan en gelişmiş saat tabirini kullanan şirketin CEO'su Tim Cook, saatin en kapsamlı sağlık ve fitness arkadaşı olduğunu vurguladı.

Dahili mikrofon ve hoparlörü sayesinde telefon çaldığında Apple Watch ile cevap verebiliyorsunuz; yani telefonunuzu cebinizden çıkarmanıza gerek yok.Bunun dışında Digital Watch özelliği sayesinde saatin ekranına çizdiğiniz şekiller arkadaşınızın ekranında görüntülenebiliyor.

Örneğin müzik dinliyorsunuz; Apple Watch ile çalan müziği saatiniz üzerinden kontrol edebiliyor, parça değiştirebiliyor veya sesi azaltıp yükseltebiliyorsunuz.

Ayrıca iPhone’a gelen bildirimler otomatik olarak Apple Watch üzerinde de görüntülenebiliyor. Örneğin gelen bir SMS veya çağrı bildirimini anında saatiniz üzerinden görebiliyorsunuz.

Saat, iletişim, fitness ve sağlık özelliklerine ek olarak WatchKit sayesinde Apple Watch, yeni uygulamalara da açık hale geliyor. Siri Watch üzerinden konuşarak aktif hale geliyor. “Hey Siri” komutu ile farklı görevleri yerine getirebiliyor.

Apple'ın online ödeme sistemi Apple Pay de Apple Watch'u destekliyor ve ödeme yaparken saatinizi kullanabiliyorsunuz. Instagram'ı dahi saatiniz üzerinden takip edebilirsiniz. Örneğin Instagram üzerindeki akışı görüp fotoğrafları da beğenebilirsiniz. Bunun için telefona ihtiyacınız yok!

Apple Watch telefonunuzla iletişim kurmak için Bluetooh haricinde Wi-Fi ağını da kullanıyor. Bu sayede evin içindeyken Bluetooth mesafesi sorun olmaktan çıkıyor.

App Store'dan indirilebilen Apple Watch uygulaması ile saat ve telefon birbirine entegre oluyor. Tek şarjda pil süresi 18 saati bulan Apple Watch’u mıknatıslı şarj aparatıyla şarj etmek oldukça basit... Bunun dışında Apple Watch Sport'un yapımında kullanılan alüminyum diğer alaşımlara göre yüzde 60 daha dayanıklı ve daha hafif. Apple Watch paslanmaz çelik kasalı model 549 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Apple Watch Sport'ta ise fiyatlar 349 dolardan başlıyor. 18 ayar altın Apple Watch Edition'lar ise 10 bin dolar fiyat etiketine sahip.

Apple Watch 24 Nisan itibariyle Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, ABD ve İngiltere'de satışa sunulacak. Yani ilk etapta Türkiye'ye bu saatler gelmeyecek.

10 Nisan’dan itibaren ön siparişler açılıyor. Apple mağazalarında ön sipariş döneminde saatleri denemek mümkün.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR