Ve şimdi söz YSK'da!
İstanbul Maltepe'de 1089 sandıktaki oy sayımının bitmesinin ardından birleştirme tutanakları da hazırlandı. Islak imzalı tutanaklar, İl Seçim Kurulu'na gönderildi. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?
GÜNDEM , 17 Nisan 2019 Çarşamba, 14:15
Ve şimdi söz YSK'da!

İstanbul Maltepe'de 1089 sandıktaki tüm oyların yeniden sayım işlemi sona erdi.

Sayım işleminin sona ermesinin ardından Maltepe'deki Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde tutanak birleştirme mesaisi başladı.

Birleştirme tutanakları öğle saatlerinde tamamlandı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Birleştirilen ıslak imzalı tutanaklar, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi.

İstanbul İl Seçim Kurulu da ilçe tutanaklarını birleştirerek kesin rakamlarını açıklayacak. Sonuçlar YSK'nın veri tabanına işlenecek. Buradan gelecek sonuçlarla İstanbul'daki gayri resmi sonuçlar netleşecek.

OY DAĞILIMI

Maltepe'de işlenen tutanaklara göre 172 bin 664 oyun Ekrem İmamoğlu'na; 121 bin 082 oyun ise Binali Yıldırım'a çıktı.

ALİ KILIÇ'IN MAZBATASI HAZIR

Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı için CHP adayı Ali Kılıç'ın mazbatası da hazırlandı.

YSK'YA OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ

İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için dün YSK'ya başvuruda bulunan AK Parti, İstanbul İl Seçim Kurulu'na da, olağanüstü itiraz sonuçlanana kadar, Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmemesi için talep de bulunmuştu.

MAZBATA VERİLMESİN TALEBİ

Kesin olmayan sonuçlara göre seçimi önde bitiren İmamoğlu'a mazbata verilip verilmemesiyle ilgili kararı da İstanbul İl Seçim Kurulu verecek.

AK Parti'nin itirazı üzerine Maltepe'de 1089 sandıkta yeniden oy sayım yapılmıştı. 2 Nisan'da başlayan süreç, dün gece yarısı sona ermişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR