Vergide kötü gün müjdesi! - Haberleri - Bursa Hakimiyet
Vergide kötü gün müjdesi!
Maliye Bakanı Ağbal, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere, işlerinin kötü gittiği zamanlarda geciken vergi ödemeleri için 'faiz ve vade kolaylıkları' getirmeyi düşündüklerini açıkladı.
EKONOMİ , 22 Nisan 2016 Cuma, 08:07
Vergide kötü gün müjdesi!
İstanbul Sanayi Odası I Meslek Komiteleri Ortak I Toplan tısı 'na katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV iadesinden vergi borcuna yönelik birçok konuda yeni çalışma yapıldığı müjdesini verdi.

Vergi borçlarının yeniden yapılandmlmasıyla ilgili bir çalışma yürüttüklerini belirten Ağbal, sicili temiz ve zora düşmüş mükellefe, kötü gününde vergiler konusunda destek olmak istediklerini kaydetti. Ağbal, düzenlemelerin ardından çalışmayı kamuoyuna duyuracaklarım belirterek, şunları kaydetti: "Başka ülke uygulamalarım da gözden geçiriyoruz. İnşallah genel yapılandırma taleplerini ortadan kaldıracak şekilde gerçekten iyi gününde vergisini ödeyen bir mükellefimize zor gününde verginin kendisinde, faizinde, ödeme süresinde bir takım kolaylıklar getirmeyi düşünüyoruz. Bugünkü tecü müessesesinden daha ileri bir adım. Hani sanayicimiz zaman zaman diyor ya, 'kapıyı önce bankacılar çalar, sonra maliyeciler' diye... Yani biz kapınızı bir sorun varsa yardımcı olalım diye çalmak istiyoruz." 
 
VERGİ İNCELEME SÜRESİNİ 3 YILA ÇEKİLMESİ İÇİN TALİMAT VERDİM
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal birçok konuda yeni düzenleme calısması yapıldığı müjdesini de verdi. Maden/tas sektöründe yatırım indirimi konusunda bir çalışma yapıldığını aktaran Agbal, emisyona dayalı vergilendirme konusunda çalışma bulunduğunu söyledi. Ağbal vergi inceleme zaman asımı sürelerinin kısaltılması gerektiğini belirterek, "Bes yıllık süre uzun bir süre kesin olmamakla beraber 'bu vergi inceleme süresini 5 yıldan 3 yıla çekebilir miyiz?' diye arkadaşlara bir çalışma yapın talimatı verdim" dedi. Ağbal, KDV iadesini hızlandırma konusunda çalışma yaptıklarını söyledi. Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki (OSB) emlak vergisi maliyetlerinin azaltılması için bir çalışma yapıldığını aktaran Ağbal, gecikme faizi oranlarıyla ilgili bir düzenleme üzerinde de çalışacaklarını kaydetti. İyi mükellefe belge dışında takdiri gösteren bir ödül verilmesi gerektiğine işaret eden Ağbal "0 konuda da çalışma yaparız" dedi. Agbal, ÖTV'de IV numaralı tablodaki ürünlere ekleme ve çıkarma konusunda değerlendirme olduğunu söyledi. 
 
Ağbal, amortisman oranlarının düzenlenmesine ilişkin çalışma yapılması konusunda da arkadaşlara talimat verdiğini ifade etti. Gecici verginin kaldırılmasına ilişkin olarak Agbal. "Gecici vergiyi kaldıramayız. Sadece enflasyon nedeni ile gelen bir vergi değil" dedi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR