WhatsApp'taki dedikodular nedeniyle dövülerek öldürüldüler
Hindistan'da polis, iki kişinin daha WhatsApp üzerindeki çocuk kaçıranlar olduğu yönündeki dedikodular nedeniyle linç edilmesinin ardından 16 kişiyi tutukladı. Linç edilen iki erkek, ülkenin kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde ziyaret ettikleri bir köyde, büyük bir kalabalık tarafından dövülerek öldürüldü.
DÜNYA , 11 Haziran 2018 Pazartesi, 13:24
WhatsApp'taki dedikodular nedeniyle dövülerek öldürüldüler

Polis, sosyal medyada yayılan dedikoduları çürütmenin zor olduğunu söylüyor.

Polis yetkilisi Mukesh Agarwal BBC'ye yaptığı açıklamada "Dedikodular sosyal medyada yayılmaya başladığında, tamamen önüne geçmek zaman alıyor." dedi ve polisin dedikoduların yayılmasını önlemek için çeşitli sosyal medya platformlarını takip ettiğini ekledi.

Son iki kurbanın, Assam eyaletinnin en büyük kenti Guwahati'de oturan ses mühendisi Nilotpal Das ve dijital sanatçı Abijeet Nath oldukları açıklandı. Polis, yol sormak için köyde durdukları sırada saldırıya uğradığını belirtti.

Saldırının sosyal medyada yayılan görüntülerinde bir adam kendisini öldürmemeleri için yalvarırken görülüyor. Dün Guhawati'de ölümleri protesto etmek için eylem yapıldı.

Dedikoduların ne zaman ve nasıl yayıldığı bilinmiyor, ancak Hindistan'da bu tür linç vakaları sık sık görülüyor. Bazı vakalarda, üzerinde oynanmış videolarda sokaktan kaçırılan çocuklar görülüyor ve bu durum da yerel halkın tanımadıkaları veya bölgedeki dili konuşamayan herkesi hedef almalarına yol açıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR