Yapay zeka belediye başkanı adayı oldu
Japonya'da yapay zeka belediye başkanı adayı oldu. Bir önceki belediye başkanlığını kaybeden Michihito Matsuda, bu kez belediye başkanlığına aday gösterilen yapay zekayı desteklediğini açıkladı. Eğer seçimi yapay zeka kazanırsa Tokyo'nun Tama ilçesi bir robot tarafınan yönetilecek.
DÜNYA , 16 Nisan 2018 Pazartesi, 21:21
Yapay zeka belediye başkanı adayı oldu

Yapay zeka dünya'da tartışma yaratacak konular arasında yer alıyor. Özellikle Elon Musk gibi ünlü bilir kişilerin yapay zeka konusunda olumsuz söylemleri yer alırken ilk hamle Japonya'dan geldi. Japonya'nın başkenti olan Tokyo'nun Tama ilçesinde belediye seçimlerine yapay zeka destekli bir robot aday oldu.

Bir önceki belediye başkanlığını kaybeden Michihito Matsuda, yapay zekanın belediye başkanlığına aday olmasını desteklediğini açıkladı. Bu teknolojik yenilik politikaya yeni bir anlam kazandıracağı görülüyor. Japonyadaki bu gelişme, bir yapay zekanın belediye başkanlığına aday olması yönüyle ilk olma özelliğini taşıyor. Matsuda, yapay zeka yönetimindeki belediyecilik ile tarafsız ve dengeli bir politika yürütüleceğini söyledi. Ayrıca Matsuda'nın iddiasına göre yapay zeka, belediye başkanı olursa 100 kişiden 99'u yönetimden memnun kalacak.

Yapay zeka destekli robotun seçim afişlerinde kadın formu yer alıyor. Bu afis Tama ilçesinin her yerine asılmış gözüküyor.

Eğer seçimi yapay zeka kazanırsa, Tokyo'nun Tama ilçesi yapay zeka belediye başkanı tarafından yönetilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR