Yeşil sahadan Meclis'e transfer
İlk kadın hakem, ilk kadın futbol antrenörü, ilk kadın yorumcu, ilk kadın futbol spikeri... Profesyonel ve amatör ligde yaklaşık 1500 maç yöneten Lale Orta, 20 yıllık futbol kariyerinin ardından siyasete atılıp CHP'den milletvekili aday adayı oldu.
GÜNDEM , 03 Mart 2015 Salı, 08:02
Yeşil sahadan Meclis'e transfer
'Türkiye ve Avrupa'nın ilk FIFA kokartlı kadın hakemi' olarak 11 yıl uluslararası hakemlik yapan Lale Orta, Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı oldu. Kontenjan adaylığı için başvuran Orta’nın vekil adayı olup olmayacağına CHP yönetimi karar verecek. Türkiye'de futbol üzerine doktora yapan tek kadın olan 55 yaşındaki Orta, başvurusunda herhangi bir il belirtmedi, bu konudaki tercihi de CHP yönetimine bıraktı.

CHP'ye aday adayı olarak toplam 2 bin 822 kişi başvuruda bulundu. Aday adaylarının, bin 871’i ön seçim için başvururken, Türkiye genelindeki belirlenen 39 kontenjan için ise aralarında Lale Orta’nın da bulunduğu 461 aday adayı başvuru yaptı. CHP’de ön seçimler 29 Mart Pazar günü yapılacak. Ön seçim sonrası Nisan ayı içinde 550 milletvekili adayı kesinleşecek. Lale Orta’nın da aday olup olamayacağı Nisan ayından netlik kazanacak.

GEÇEN YIL CHP'Lİ OLDU

Lale Orta, 10 Haziran 2014 tarihinde CHP üyesi olmuştu. Orta'ya, parti rozeti TBMM'de CHP grup toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takıldı.

TANJU ÇOLAK, HAMZA YERLİKAYA…

İş ve sanat dünyasının aynı sıra spor dünyasından da birçok ünlü isim, milletvekili adayı olabilmek için partilerde adeta kuyruğa girdi. Siyaset için kolları sıvayan eski sporculardan bazıları şöyle:

Selçuk Çebi: Dünya Şampiyonu milli güreşçi Selçuk Çebi, milletvekilliği genel seçiminde Trabzon'dan AK Parti milletvekili aday adayı olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda 3 yıldır sürdürdüğü müşavirlik görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Tanju Çolak: Eski milli futbolcu ve Avrupa gol kralı Tanju Çolak, Ak Parti'den milletvekili aday adayı olduğunu belirterek, "Ak Parti'ye üyeliğim var. İstanbul veya Samsun'dan milletveikili aday adayı olmak istiyorum. Ben Samsun ve Samsunspor'un askeriyim. Samsunlu olmaktan gurur duyuyorum ama milletvekili aday adaylığım Samsun mu olur İstanbul mu olur bilmiyorum. Yapacağımız istişarelerle bunu belirleyeceğiz" dedi.

Hamza Yerlikaya: Spor hayatına son nokta koyduktan sonra 23. Dönem AK Parti Sivas Milletvekilliği yapan ve akabinde Türkiye Güreş Federasyonu'nda başkanlık koltuğuna oturan eski güreşçi Hamza Yerlikaya, tekrar siyasete dönmeye hazırlanıyor. Yerlikaya, AK Parti 25. Dönem Milletvekili aday adaylığı için n Spor Bakanlığı Müşavirliği’nden istifa etti.

Vedat Bayram: Eski boksör olan, İstanbul Gençlik ve spor il müdürlüğü yapan Vedat Bayram, MHP 'den milletvekili aday adayı olmak istediğini ve MHP Başkanı Devlet Bahçeli de uygun görürse Türk sporuna hizmet vermek istediğini duyurdu.

1500'DEN FAZLA MAÇ YÖNETEN KADIN: LALE ORTA

- 1976-1989 yılları arasında Türkiye'nin ilk kadın futbol takımı olan Dostlukspor'da kaleci ve kaptan olarak top koşturdu.
 
- Futbolculuk kariyerinin ardından Türkiye profesyonel liglerinde teknik direktörlük yapabilecek diplomayı aldı (Kaleci Antrenörlüğü ve UEFA A Lisans Antrenörlük diploması).
- 1990 yılında yardımcı hakem, 1999 yılında hakem oldu. 1986-2005 yılları arasında profesyonel ve amatör olarak 1500'ün üzerinde maçta düdük çaldı.
- Profesyonel Birinci Lig seviyesinde Avrupa’da hakem olarak görev yapan ilk kadın olmayı başardı.
- 1994, 1995, 1996 yıllarında İstanbul Bölge Karması'nda, Dostlukspor Kız Futbol Takımı'nda, Kadın A Milli Futbol takımı'nda ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün açtığı spor okullarında teknik direktör olarak çalıştı.
- 2003 yılında UEFA tarafından Avrupa Kıtasının 17 en iyi hakemi arasına seçilerek, 'First Class' listesine alındı. 21 Mayıs 2005 tarihinde UEFA Kupası Kadınlar Final Maçını yönetti.
- 2006–2007'de Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Üyeliği yaptı.
- Türkiye liglerinde (Orhan Ayhan'la birlikte) maç anlatan ilk kadın futbol spikeri oldu.

İLK KADIN FUTBOL DOKTORU

- 1986 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Muhasebe-Finansman uzmanlık dalından mezun oldu.
- 1993 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda, 'Spor Yönetimi' üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.
- 2000'de Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında Spor Yönetimi üzerine Doktora eğitimini tamamladı. Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları üzerine Analitik Bir Yaklaşım tezi ile ilk kadın futbol doktoru oldu.
- 1998-2003 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak, 2003-2009 yıllarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.
- 2009 yılından bu yana Okan Üniversitesi'nde Spor Bilimleri Bölümü Başkanlığı görevini üstleniyor.(radikal-gökhan karataş)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR