YGS'ye geç kalanların isyanı bitmiyor! Kampanya başlattılar...
GS'de bu sene ilk kez uygulanan '15 dakika önce sınav yerinde bulunma zorunluluğu' binlerce mağdur yarattı. Sınava alınmayan öğrenciler internette imza kampanyası başlattı
GÜNDEM , 14 Mart 2017 Salı, 09:16
YGS'ye geç kalanların isyanı bitmiyor! Kampanya başlattılar...

ÖSYM tarafından bu yıl yapılan değişiklikle, YGS sınavına 15 dakika kala gelen öğrenciler sınav salonlarına alınmadı.Bir yıllık emekleri 09.45'te kapatılan kapılar nedeniyle heba olan gençlerden kimi sinir krizi geçirdi, kimi ağladı.

Uygulamaya tepki gösteren öğrenciler ve aileleri ile görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Sınava giremeyenler arasında giriş belgesini suya düşüren de vardı, kimliğini evde unutan da.

Ama en büyük mağduriyeti trafik yüzünden sınava yetişemeyen öğrenciler yaşadı. Change.org internet sitesinde başlatılan, "ÖSYM, YGS sınavına almadığı öğrencilere yeni sınav yapsın" kampanyasında ise dün akşam saatlerine kadar 3 bin imza toplanmıştı.

Konya'da kar trafiği yüzünden sınava yetişemeyen 12. sınıf öğrencisi Seza Cam, yaptığı açıklamada sınava 4 yıldır çalıştığını belirterek şöyle devam etti: "Tıp istiyordum. Şimdi yeniden başlamaya mecalim yok. Kar sebebiyle araba ile ulaşım imkânsızdı. Umarım kimse böyle bir şey yaşamaz, umarım bir şans daha verilir.''

İstanbul'dan Davut Adıyaman ise, "Beylikdüzü'nde İhlas İlköğretim Okulu'nda sınava girecektim. 9.48'de okula ulaşabildim. İstanbul'da çok uzak bir yerde çalıştığım için önceden gidip bakamadım. Arabamın navigasyonuyla okulu zor buldum. Koca bir yıl bekledim. 3 dakika yüzünden heba oldu. Konservatuvar ya da iş güvenliği bölümü vardı aklımda" dedi.

Change.org internet sitesinde "ÖSYM, YGS sınavına almadığı öğrencilere yeni sınav yapsın" başlığıyla açılan imza kampanyası büyük ilgi gördü.

Kampanyada, "1 yıllık emekler sadece 1-2 dakikada çöpe atılacak kadar değersiz mi? ÖSYM YGS sınavına giremeyen kardeşlerimize yeni bir sınav yapsın. Gencecik kardeşlerimizin hayallerini lütfen yıkma ÖSYM" ifadeleri kullanıldı.

Kampanya metninin altında yer alan destek mesajlarından bazıları ise şöyleydi:

"İnsanların 1 senelik emeğinin 1 saniyede yok olmasına göz yumamam"

"Onlarca insanın hakkına girildi" , "Bir yıllık emek 1 dakikada silinip atılamaz. Hayatımızı bir sınava bağlayıp bir dakikada bütün emeklerinizi silmek kimsenin hakkı degil"

"İmzalıyorum çünkü insanların emeklerini önemsiyorum. O abilerimin ablalarımın geleceği ile oynanmasını istemiyorum".

Adana'da Cebesoy Ortaokulu'na sınava girmek için gelen Mehmet Kara (19), sınava giremeyen isimlerden biri. Okulun kapısında gözyaşı döken Kara'yı arayarak teselli eden sanatçı Haluk Levent, bir işadamının Kara'nın bir yıllık eğitim masrafını karşılayacağını söyledi. Kara, mesleki eğitim kurslarına gideceğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR